Прејди на содржината

Алтавила Ирпина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Altavilla Irpina
општина
Comune di Altavilla Irpina
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино (AV)
ПоделоциСан Трифоне, Паноне ди сото, Паноне ди сопра, Белведер,, Понте деи Санти, Пинчера, Торо, Сасано, Русо
Површина
 • Вкупна14,10 км2 (540 ми2)
Надм. вис.&10000000000000334000000334 м
Население (2005)
 • Вкупно3,952[1]
ДемонимАлтавилези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83011
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Бернардо од Сиена
Слава20 мај
Порта на капелата Санта Кроче во Алтавила

Алтавила Ирпинаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]