Бањоли Ирпино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бањоли Ирпино
општина
Comune di Bagnoli Irpino
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Поделоци Лачено
Управа
 • Градоначалник Алдо Лауренцано
Површина
 • Вкупна 66,90 km2 (2,580 sq mi)
Надм. вис. 654 m (2,146 ft)
Население
 • Вкупно 3,341
 • Густина 0.50/km2 (1.3/sq mi)
Демоним Бањолези
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83043
Повик. бр. 0827
Светец-заштитник Свети Лоренцо
Слава 10 август
Мреж. место www.comune.atripalda.av.it

Бањоли Ирпино е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.