Монтефалчоне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монтефалчоне
Монтефалчоне
општина
Comune di Montefalcione
Поглед кон Монтефалчоне
Поглед кон Монтефалчоне
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна15,15 км2 (585 ми2)
Надм. вис.&10000000000000523000000523 м
Население (2005)
 • Вкупно3.445
 • Густина2,3/км2 (5,9/ми2)
ДемонимMontefalcionesi
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83030
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСант АНтонио ди Падова
Слава13 јуни
Мреж. местоhttp://www.comune.montefalcione.av.it/

Монтефалчонеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 мај 2020 година било 3,220 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat Архивирано на 27 јули 2020 г. - Резидентно население од 31-5-2020 година (привремена бројка).