Сант Андреа ди Конца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сант Андреа ди конца
Сант Андреа ди Конца
општина
Comune di Sant'Andrea di Conza
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна6 км2 (2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000660000000660 м
Население
 • Вкупно1,930
 • Густина0,32/км2 (0,83/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83053
Повик. бр.0827
Мреж. местоhttp://www.comune.santandreadiconza.av.it

Сант Андреа ди Концаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 август 2018 година било 1,461 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-8-2018 година (привремена бројка).