Стурно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стурно
Стурно
општина
Comune di Sturno
Стурно
Стурно
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна16 км2 (6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000662000000662 м
Население
 • Вкупно3.250
 • Густина200/км2 (530/ми2)
ДемонимСтурнезе
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83055
Повик. бр.0825
Мреж. местоhttp://www.comune.sturno.av.it

Стурноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 октомври 2018 година било 3,014 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-10-2018 година (привремена бројка).