Џезуалдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џезуалдо
општина
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Авелино
Поделоци Торе деи Монаки, Пијано дела Кроке
Управа
 • Градоначалник Кармине Петруцо (од 13 јуни 2004)
Површина
 • Вкупна 27 km2 (10 sq mi)
Надм. вис. 640 m (2,100 ft)
Население (31 декември 2004)
 • Вкупно 3.828
 • Густина 140/km2 (370/sq mi)
Демоним Џезуалдини
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 83040
Повик. бр. 0825
Светец-заштитник Свети Никола
Мреж. место www.comune.gesualdo.av.it

Џезуалдо е општина во провинцијата Авелино, Кампанија, Италија.