Сан Сосио Баронија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Сосио Баронија
Сан Сосио Баронија
општина
Comune di San Sossio Baronia
Панорамски поглед на Сан Сосио Баронија
Панорамски поглед на Сан Сосио Баронија
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциБоско ди Монтиљано, Цивита, Молара
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000650000000650 м
Население ((2007))
 • Вкупно1.846
 • Густина97/км2 (250/ми2)
ДемонимСосијани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83050
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСан СОсио Левита е Мартире
Мреж. местоhttp://sansossiobaronia.asmenet.it

Сан Сосио Баронијаопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 31 јули 2018 година било 1,604 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 31-7-2018 година (привремена бројка).