Паролизе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паролизе
Паролизе
општина
Comune di Parolise
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциСера
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Население
 • Вкупно653
 • Густина220/км2 (560/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83050
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСвети Роко
Слава16 август
Мреж. местоhttp://parolise.asmenet.it

Паролизеопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 1 јануари 2021 година било 634 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 1-1-2021 година (привремена бројка).