Аријано Ирпино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аријано Ирпино
Аријано Ирпино
општина
Comune di Ariano Irpino
Поглед кон Аријано Ирпино
Поглед кон Аријано Ирпино
Грб на Аријано Ирпино
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Поделоциvedi elenco
Површина
 • Вкупна185,52 км2 (7,163 ми2)
Надм. вис.&10000000000000817000000817 м
Население (31-12-2021)
 • Вкупно21,243[1]
ДемонимАријанези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83031
Повик. бр.0825
Светец-заштитникОто Франгипане
Слава23 март
Мреж. местоhttp://www.comune.ariano-irpino.av.it/

Аријано Ирпиноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Наводи[уреди | уреди извор]