Ајело дел Сабато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајело дел Сабато
општина
Comune di Aiello del Sabato
ЗемјаИталија
РегионCampania
ПокраинаАвелино
Управа
 • ГрадоначалникАнтонио Феличе Капуто
Површина
 • Вкупна10,83 км2 (418 ми2)
Надм. вис.&10000000000000425000000425 м
Население (30 април 2017[1])
 • Вкупно3.548
 • Густина3,3/км2 (8,5/ми2)
ДемонимАјелези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83020
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Себастијан
Слава20 јануари
Мреж. местоwww.comune.aiellodelsabato.av.it

Ајело дел Сабатоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

Ајело дел Сабато

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Popolazione Residente al 1° Gennaio 2018". Италијански национален институт за статистика. Преземено на 16 март 2019 година