Бонито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бонито
Бонито
општина
Comune di Bonito
Panorama di Bonito jpeg.jpg
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
ПоделоциМорони
Површина
 • Вкупна18,62 км2 (719 ми2)
Надм. вис.&10000000000000490000000490 м
Население (2005)
 • Вкупно2.540
 • Густина1,4/км2 (3,5/ми2)
ДемонимБонитези
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83032
Повик. бр.0825
Светец-заштитникСан Бонито ди Клермон
Слава15 јануари
Мреж. местоhttp://www.comune.bonito.av.it/

Бонитоопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија.

[[Категорија:Географски никулци за Кампанија