Монтемарано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монтемарано
Монтемарано
општина
Comune di Montemarano
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаАвелино
Површина
 • Вкупна33 км2 (13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население
 • Вкупно3.039
 • Густина92/км2 (240/ми2)
ДемонимМонтемаранези
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.83040
Повик. бр.0827
Светец-заштитникСан Џовани
Слава21 август
Мреж. местоhttp://www.comune.montemarano.av.it

Монтемараноопштина во покраината Авелино од регионот Кампанија, Италија. Населението на 30 ноември 2017 година било 2,821 жители.[1]

Монтемарано

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dato Istat - Резидентно население од 30-11-2017 година (привремена бројка).