Разлика помеѓу преработките на „1999“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 4 години
с
(ситна поправка)
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1999. година се протега во 4635 и 4636, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4695 и 4696 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 2542. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 1419 и 1420 исламска година.
==1999 како тема во уметноста и во популарната култура==
* „[[1999 (роман на Борислав Пекиќ)|1999]]“ - [[роман]] на српскиот писател [[Борислав Пекиќ]] од 1984 година.<ref>„Beleška o piscu“, во: Borislav Pekić, ''Sentimentalna povest Britanskog carstva'' (drugo izdanje). Novi Sad: Solaris, 2006, str. 329-330.</ref>
 
 
== Настани ==

Прегледник