Разговор со корисник:ГП

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Добре дојдовте!

Здраво, ГП, и добре дојдовте на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, погледајте ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата разговорна страница, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојдовте! --Brest-bot (разговор) 20:15, 23 ноември 2010 (CET)Одговори[одговори]

Request for translation. Yanka Kupala and Yakub Kolas[уреди извор]

Warm greeting from Belarusian Wikipedia! This year we celebrate 130. birthday of Belarusian great poets en:Yanka Kupala and en:Yakub Kolas Could you help us to translate articles into your unique and honourable language? Thank you in advance!--Rymchonak (разговор) 08:02, 17 јануари 2012 (CET)Одговори[одговори]

Re:Инфлација[уреди извор]

Здраво ГП и добре дојдовте на википедија на македонски јазик. Во врска со статијата за инфлација, точно е дека јас сум создавачот (кое не е многу важно) и точно е дека статијата е премала и недоволно обемна за поим како што е инфлација. Лично и јас сум економист, но во моментот не работам на статии поврзани со економијата. Затоа, секоја Ваш придонес би бил добродојден. Доколку имате некакви прашања поврзани од било каква тематика, слободно прашајте ме мене или некој друг поискусен уредувач. Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 07:12, 25 ноември 2010 (CET)Одговори[одговори]

Награда за вложениот труд[уреди извор]

Tireless Contributor Barnstar.gif
За вложениот труд во подобрувањето на содржините од сите области.
од Kiril Simeonovski

Ова е само мал знак на внимание кон Вашите уредувања и Вашиот вложен труд на Википедија на македнски јазик. Доколку имате какви било прашања и нејаснотии, слободно прашајте ме. Продолжете и понатаму.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:29, 4 декември 2010 (CET)Одговори[одговори]

Вметнување на слики во статија[уреди извор]

Во врска со Вашето прашање за вметнување на слики во статија, може да го погледнете одговорот на мојата страница за разгвор.--brest (разговор) 23:37, 4 декември 2010 (CET)Одговори[одговори]

Здраво. Повикувачкиот број во статијата Мраморец е внесен со оваа измена во статијата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:40, 4 декември 2010 (CET)Одговори[одговори]


Инфлација[уреди извор]

Здраво, како си? Во врска со твоето пршање, очигледно синоќа имало некој проблем, но сега се е во ред. Поздрав и пријатна работа--Тиверополник (разговор) 15:23, 26 декември 2010 (CET)Одговори[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, ГП!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:15, 13 јануари 2011 (CET)Одговори[одговори]

:ре Љубе Трпески[уреди извор]

Бидејќи видов дека на нашата ризница нема негова фотографија, а исто и јас не поседувам, за жал неможеме да подигнеме. Доколку некој не одите и да го слика господинот и истата слика да ја подигне тука, ништо од тоа. А во меѓувреме јас ќе ставам инфокутија во статијата. Позз и пријатно уредување--Р ашоAero-stub img.svg 17:59, 21 март 2011 (CET)Одговори[одговори]

Покана за Вики средба[уреди извор]

      Здраво, ГП!
Сакам да Ве известам дека на 7 јуни 2011, во Скопје ќе се одржи Вики средба, па по тој повод Ве поканувам доколку сте во можност да присуствувате. Целта како и на секоја Вики средба е дружење и запознавање на корисниците кои постојано соработуваат уредувајќи на Википедија, како и дискутирање на теми поврзани и неповрзани со Википедија. Повеќе информации за средбата може да добиете на соодветната страница.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 03:13, 4 јуни 2011 (CEST)Одговори[одговори]

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година[уреди извор]

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 15:10, 19 октомври 2011 (CEST)Одговори[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Потсетување дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Се надевам дека и овој пат ќе избереме статија со занимлива содржина. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:09, 31 јануари 2012 (CET)Одговори[одговори]

Покана за Вики средба[уреди извор]

На 2 март 2012 година (петок), со почеток во 20.00 часот, во кафулето EveryDay во Скопје, ќе се одржи Вики средба на која уредувачите на википедија на македонски јазик и нејзините корисници ќе имаат прилика да се дружат и разговараат за теми од заеднички интерес. Се радуваме што во изминатиот период уредувавте на википедија и со задоволство ве покануваме на средбата. Повеќе информации за средбата може да најдете тука, односно за локацијата на кафулето - http://g.co/maps/qq7q5. Поздрав. Brest-bot (разговор) 18:03, 1 март 2012 (CET)Одговори[одговори]

Инфокутија[уреди извор]

Добра вечер ГП. Ме интересира дали знаеш како да ја преведам инфокутијата за студиски албум од англиски на македонски? Ако си во можност, пиши ми инструкции на мојата разговорна страница. Позз.--Вик Ретлхед (разговор) 00:02, 2 декември 2012 (CET)Одговори[одговори]

Нови статии[уреди извор]

Здраво професоре, мило ми е што објавувате и пишувате нови статии постојано, само би ви укажал на некои мали забелешки. Најпрвин, користете ги овие наводници „“ (ги има во специјалните знаци, ставка симболи; или шифт+2, шифт+3), токму поради ова некогаш врските до други статии не се прикажуваат, потоа нема потреба за ставање општи категории; на пр. кога имате категорија „Американска литература“ нема потреба за општата „Литература“ и слично. Поздрав и пријатна работа --Ehrlich91 (разговор) 16:24, 4 септември 2014 (CEST)Одговори[одговори]

Здраво, нема потреба да има песни на самата Википедија, кога за тоа постои соодветен проект, наречен „Викиизвор“, па скоро сите песни, манифести, други документи се наоѓаат таму. Постои верзија на македонски јазик, начинот е ист на уредување како овде, па така би ве советувал таму да ги впишете сите идни песни, без пишување на статии на Википедија на македонски јазик. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 20:05, 12 септември 2014 (CEST)Одговори[одговори]

Извините професоре за задоцнетиов одговор. Значи, по мала консултација со другите членови на заедницата, слободно продолжете со создавање на статии за песните, па кога ќе се соберат поголем број, ќе ги создадам и неопходните категории, а може да се направи и еден заеднички список за нив. Поздрав и пријатна работа --Ehrlich91 (разговор) 19:11, 18 септември 2014 (CEST)Одговори[одговори]

За Фени Индустри[уреди извор]

Точката "Настапи во Првата македонска лига" ја направив во подточка. Не ги преправај другите клубови со точките и слично (освен ако имаш некоја конкретна информација за него). Пример КК Работнички е уреден воглавно (треба да се доуреди моменталната сезона), ќе го досуредам кога ќе почне сезоната. Забележав дека си уредувал и кај КК Куманово, и таму чекам да почне сезоната, па и таму да уредувам. А и, ако си сакал да ажурираш моментален состав на Фени, си требало да ги додадеш во табелата сегашните играчи, а не под табелата додека играчите од 2010/11 да останат. Можеш тоа да го средиш, ако не јас. :)

Како и да е, добро што си се ангражирал. thumbs up! Dandarmkd (разговор) 01:09, 19 септември 2014 (CEST)Одговори[одговори]


Во ред што одвреме навреме ажурираш. Да точно кај одредени кошаркарски клубови(Фени, Куманово, Пелистер, МЗТ, итн.) застарени се составите на играчите, но другото е средено, која позиција биле ланската сезона и слично. Чекам да почне сезона, и да средувам состави. Најпрво кај Работнички, па веројатно и кај останатите. Dandarmkd (разговор) 00:56, 20 септември 2014 (CEST)Одговори[одговори]

Категории[уреди извор]

Здраво, категориите гледам се целосна непознаница за вас, па ги правите почетните грешки. Значи во категорија не се наведуваат никакви страници, бидејќи тие се таму (автоматски се додаваат) кога се впишува името на некоја категорија на крајот на статијата. Така, доколку додадам Категорија:Градови во Македонија, во статијата за Скопје, статијата за Скопје ќе биде вметната автоматски во категоријата. Категориите на Википедија се разгрануваат, па така почетна категорија би била Германија, па Бранденбург, па Градови во Бранденбург, не знам дали ме разбравте, но работата на категориите и сите тие да бидат поврзани по одреден редослед. На пример, доколку сакате да ги создавате тие категории за режисери и актери, поврзете ја категорија со следната, така Категорија:Филмови со Никол Кидман, се поврзува со Категорија:Американски филмови, може да се поврзе и со повеќе од една категорија доколку сметате дека е потребно. Поздрав и се надевам сега е појасно :) --Ehrlich91 (разговор) 15:59, 25 септември 2014 (CEST)Одговори[одговори]

Уредувачки маратон[уреди извор]

Здраво, со задоволство Ве повикуваме на првиот уредувачки маратон организиран на тема „Земјите на Олимписките игри“ од страна на здружението „Споделено знаење“ составено од Википедијанци и насочено кон развивање на Википедија на македонски јазик. Маратонот ќе се одржи на 6 декември 2014 година (сабота) во интернет-кафулето „Хазард“ (види карта) со почеток од 13:00 часот, кој е предвидено да трае околу три часа. Повелете на дружба со останатите Википедијанци и заедничко уредување статии и збогатување на нашата Википедија. Поздрав--Ehrlich91 (разговор) 17:48, 30 ноември 2014 (CET)Одговори[одговори]

Џејмс Бонд[уреди извор]

Браво за новите статии и создавањето на категории во врска со статиите. Гледам дека неколку пати создавате категорија:Филмови за Џејмс Бонд. Категоријата јас неколку пати ја бришам затоа што веќе постои категорија:Филмови со Џејмс Бонд, која е веќе поврзана со други категории и статии и сметам дека нема потреба од постоење на две категории. --Ehrlich91 (разговор) 15:06, 3 јануари 2015 (CET)Одговори[одговори]

Главната статија[уреди извор]

Здраво. Јас го откажав уредувањето само од причина што главната статија за клубот гласеше Бајерн Минхен, па според тоа да не биде негде Баерн негде Бајерн го сторив тоа. Поздрав Carshalton (разговор) 20:21, 27 мај 2015 (CEST)Одговори[одговори]

Статија за Ѓоковиќ[уреди извор]

Здраво професоре. Колега од Србија ме замоли дали некој што уредува спортски теми може да ја поднови статијата за Ѓоковиќ со последните успеси. Видов дека Вие ја имате уредувано, па би сакал да прашам дали може да се излезе во пресрет. Поздрав. --Б. Јанкулоски (разговор) 18:50, 1 март 2016 (CET)Одговори[одговори]

СИЕ Пролет 2016[уреди извор]

Здраво, веќе неколку недели трае меѓународниот натпревар „СИЕ Пролет 2016“, во кој земјите од Средна и Источна Европа пишуваат едни за други. Доколку сакаш да се вклучиш во овој интересен натпревар, впиши го твоето корисничко име во списокот и можеш да одбереш една од многуте статии во издвоените списоци по земја. Натпреварот трае до 31 мај, а за првите тројца ќе бидат обезбедени материјали/книги/енциклопедии. Доколку имате некои прашања, контактирајте го корисникот Ehrlich91. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:05, 25 април 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Original Barnstar Hires.png Општа награда
За Ѓоковиќ Soundwaweserb (разговор) 22:16, 9 мај 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Participate in the Ibero-American Culture Challenge![уреди извор]

Hi!

Iberocoop has launched a translating contest to improve the content in other Wikipedia related to Ibero-American Culture.

We would love to have you on board :)

Please find the contest here: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Translating_Ibero_-_America/Participants_2016

Hugs!--Anna Torres (WMAR) (разговор) 16:28, 10 мај 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Бришење податоци од статиите[уреди извор]

Здраво ГП. Се радувам на вашите уредувања на полето на книжевноста, но посебно се чудам на вашето бришење на податоци и текст од статиите. Како дипломиран професор по македонски јазик и книжевност, податоците и текстовите кои сум ги ставила во статиите од книжевност, а кои вие сте ги избришале без објаснување, сметам дека е направена неправда на читателите на Википедија на македонски јазик. Се надевам дека натаму ќе продолжите со одличната работа во надополнување на статиите, но без бришење на текстовите кои се веќе внесени. Навистина е губење време да влегувам во секоја статија посебно, за да вратам дел од избришаниот текст. Поздрав и багодарам на разбирањето, -Виолетова (разговор) 23:09, 1 септември 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Објаснување[уреди извор]

Здраво Виолетова. Ви благодарам за честитката. Дозволете мало објаснување: кога ги уредувам статиите (независно од темата) ми се случува да бришам стари податоци. Така направив и деновиве кога уредував некои статии од книжевноста, но избришав само текстови кај кои не беше наведен никаков извор. Имено, еден од основните принципи на уредувањето на википедија е дека сето она што го ставаме во статиите мора да биде поткрепено со навод (референца). За жал, во многу статии за писатели или книги има текст, но никаде не стои извор, т.е. навод и со тоа таквиот текст не е веродостоен. Се извинувам ако сум избришал нешто што Вие сте го напишале, но тоа било мотивирано од оваа причина. Поздрав, ГП (разговор) 22:41, 2 септември 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Дека јас сум ги пишувала, затоа забележав. Инаку, не е важно кој ги пишувал. Во делот Биографија, каде сум ставила кус текст без референци, а вие сте ставиле пообемен текст со референци, во ред е. Но имаше делови кои се само избришани. Некои делови не се спорни, дури и кога нема референци, кои пак еден ден може да се додадат. Мислам дека се разбираме. :) Поздрав --Виолетова (разговор) 00:15, 3 септември 2016 (CEST)Одговори[одговори]
Да, мислам дека е ова интересна тема која може да се постави за дискусија во која би се вклучиле поискусните уредувачи и администраторите со поголеми овластувања. Имено, дилемата ми е: дали некој текст во одредена статија (кој сам по себе не е спорен, но нема наводи) треба да се остави или да се избрише. Моето мислење е дека треба да се избрише, зашто, ќе повторам, еден од основните темели на Википедија (и на секоја Енциклопедија) е веродостојноста, а таа се потврдува со наводи (извори, референци). Замислете ваков пример: Некој да напише нешто за Молиер, Пикасо или некој друг дека татко му бил адвокат, дека имал црна, кадрава коса итн. Само по себе, ова не е спорно, зашто не се работи за навредлива, вулгарна или слична содржина. Меѓутоа, кој може да потврди дека тоа е вистина? Никој, ако не е потврдено со наводи. Оттука произлегува моето инсистирање на наводи. Инаку, оние што ја користат Википедија никогаш нема да бидат сигурни дали некој текст е точен (веродостоен) или не.

Поздрав, ГП (разговор)

Мислев дека се разбравме, но добро, да се дообјаснам: не е спорно тоа што е вулгарно (тоа се брише), туку тоа што е неверојатно, малку веројатно или непознато за јавноста како факт. Како на пример, малкумина знаат дека германскиот јазик за малку ќе бил официјален јазик во САД, при гласањето изгубил за неколку гласа. Тоа би било спорно тврдење, доколку не е поткрепено со извор. Или, за личност во биографија да пишеме нешто што не е општо познато како факт, може да биде спорно, како на пример во статијата на Блаже Конески на српски јазик поткрепено со линк стои дека потекнува од српско семејство, а неговиот вујко бил српски четнички војвода. Во македонската статија тоа го нема, за нас е спорен дури и изворот на Србите.
Ако строго спроведуваме правила да бришеме текстови само затоа што немаат извор без разлика што нема ништо спорно (на крајот и не може секоја реченица да има навод, референца, извор), половина статии од Википедија ќе треба да се избришат. Но тоа не би било во ред, бидејќи одвреме-навреме некој од Википедијанците се занимава со наоѓање извори, референци и наводи кои ги вметнува во статиите (имаше периоди кога јас само тоа го правев на Википедија). Во случајот со кадравата коса на Молиер, не верувам дека некому би му требала поткрепа од извор, бидејќи на сликите е токму со темна кадрава коса. :) Поздрав --Виолетова (разговор) 00:46, 3 септември 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Владимир Талески[уреди извор]

Најпрво благодарам за дополнувањето на статијата. Имам забелешка во врска со непотребното линкување датуми освен тој на раѓањето (стварно глупава навика на македонската Википедија) и ставање вики-врски на општи поими како училиште, телевизија, буџет, итн. Во ред е да се линкуваат негови претстави и филмови на пример, но не и општи поими кои не се поврзани со статијата. Исто така, нема потреба од линкување април 2016, небаре притворот на Талески бил значаен настан од светската историја кој го одбележал април 2016. Поздрав и имајте убав ден.--Retrohead (разговор) 20:18, 3 март 2017 (CET)Одговори[одговори]

Фала многу Retrohead. Во врска со линкувањето датуми, верувам дека сте во право, тоа го правам затоа што сум го видел некаде на нашата википедија, но благодарение не ова укажување, нема повеќе да постапувам така. Во врска со вики-врски за општите поими, не знам како е правилно, т.е дали да се ставаат врски. Мојата дилема е следнава: Ако некој читател посети некоја статија и чита за нешто, но во статијата постои поим буџет, тогаш можеби читателот не знае што е тоа буџет, па вака ќе има прилика да оди на таа статија. За училиште, логиката ми беше дека за тој поим веќе има статија на македонската википедија, па тогаш зошто да не се стави врска кон таа статија? Сепак, не сум сигурен дали имам право во врска со ова, т.е. прифаќам дека грешам. Во секој случај, фала многу.

ГП (разговор)

За буџет можеби сте во право, не секој читател знае што е тоа, но за телевиизја, радио, претстава, итн. дефинитивно не треба врска. И јас порано ставав вики-врски на сè и сешто и тоа по неколку пати во ист текст, ама ете, се учиме. Благодарам на разбирањето и поздрав.--Retrohead (разговор) 01:22, 5 март 2017 (CET)Одговори[одговори]

Уредувачки натпревар „Населени места во Егејска Македонија“[уреди извор]

Во тек е спроведувањето на уредувачкиот натпревар посветен на населените места во Егејска Македонија, за кои постојат илјадници започнати, но целосно несредени статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со средување на овие илјадници статии, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање, како и за испраќање на самиот потребен материјал. Поздрав, Ehrlich91 --MediaWiki message delivery (разговор) 19:06, 10 март 2017 (CET)Одговори[одговори]

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“[уреди извор]

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Драги ГП! Можеш ли да направиш филм Херој (1983 филм) (Hero) и да најдеш постер? Ако го направите овој напис, јас ќе бидам благодарен! Ти благодарам! --178.71.173.158 (разговор) 18:12, 26 октомври 2017 (CEST)Одговори[одговори]

Драги ГП! Можеш ли да направиш филм Браќа (2015 филм) (Brothers)? Ако го направите овој напис, јас ќе бидам благодарен! Ти благодарам! --188.170.81.178 (разговор) 06:40, 2 ноември 2017 (CET)Одговори[одговори]

Храбриот кројач[уреди извор]

Здраво Горан, сосем случајно налетав на две статии за иста сказна од Браќата Грим, напишани од твоја страна. Станува збор за Храбриот кројач и Храбриот кројач (приказни од Браќата Грим). Те молам спој ги овие две статии, а подоцна извести ме која од нив треба да се избрише. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 19:34, 23 ноември 2017 (CET)Одговори[одговори]

Уредувачки натпревар за вулкани[уреди извор]

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:11, 4 декември 2017 (CET)Одговори[одговори]

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има[уреди извор]

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)Одговори[одговори]

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018[уреди извор]

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)Одговори[одговори]

Драги ГП! Можеш ли да направиш филм Браќа (2015 филм) (Indian movie Brothers) и да најдеш постер? Ако го направите овој напис, јас ќе бидам благодарен! Ти благодарам! --89.110.15.61 (разговор) 14:03, 30 март 2018 (CEST)Одговори[одговори]

Драга ГП! Можете ли да направите статија на македонски јазик за актер и пејач Puneeth Rajkumar? Ако го направите овој напис, ќе бидам благодарен! Хвала! --92.100.194.50 (разговор) 16:15, 4 април 2018 (CEST)Одговори[одговори]

Драги ГП! Можеш ли да направиш филм Ана Бонд и да најдеш постер? Ако го направите овој напис, јас ќе бидам благодарен! Ти благодарам! --89.110.20.101 (разговор) 14:59, 30 август 2018 (CEST)Одговори[одговори]

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)Одговори[одговори]

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019[уреди извор]

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Да ги средиме статиите за државите во светот[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Community Insights Survey[уреди извор]

RMaung (WMF) 16:48, 6 септември 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Нов уредувачки натпревар[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Reminder: Community Insights Survey[уреди извор]

RMaung (WMF) 17:14, 20 септември 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Reminder: Community Insights Survey[уреди извор]

RMaung (WMF) 21:52, 3 октомври 2019 (CEST)Одговори[одговори]

Ракомет[уреди извор]

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)Одговори[одговори]

Земи учество во СИЕ Пролет 2021[уреди извор]

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)Одговори[одговори]

Награда за уредник со траен придонес на Википедија на македонски јазик[уреди извор]

Почитуван ГП,

Ве известувам дека македонската заедница на Википедија ќе организира настан и ќе доделува награди за траен придонес на македонската Википедија на 12 лица, меѓу кои вие сте еден од нив. Затоа Ве замолувам да ми го потврдите вашето присуство за врачување на наградата, на овој разговор или на мојот мејл nikolamilosevski.wiki@gmail.com. За денот на настанот, дополнително ќе бидете известени.

Со почит, Dandarmkd (разговор) 12:31, 27 јули 2021 (CEST)Одговори[одговори]