Википедија:Википедија 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
10yrs-contributing mk.svg
10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png

На 15 јануари 2011 година, слободната енциклопедија Википедија ќе прослави 10 години постоење. Основана од Џими Велс во 2001, Википедија денес е петта најпосетена веб-страна во светот, со 410 милиони читатели месечно (comScore, ноември 2010). Денес, со над 17 милиони статии на 270 јазици (бројот постојано расте), Википедија е единствената топ 10 веб-страна во светот која е вистински создадена, поддржана и одржувана од корисниците. За време на последните 10 години, стотици илјади луѓе придонесоа со повеќе од една милијарда уредувања за овој витален ресурс.

Википедија е од нас, за нас. Затоа, по повод 10 години Википедија, волонтери од целиот свет, на повеќе од 260 локации, на сите 5 континенти, го прославуваат 10-тиот роденден на Википедија. 10 години Википедија ќе се прославува и на Интернет: на Facebook, со организирање на видео конференции на 7 локации, мрежни комуникации со посредство на Skype, IRC и QQ, на Twitter со користење на хаш-ознака #wp10 и #wikipedia10.

И во Скопје, главниот град на Македонија, во организација на Викимедија Македонија, поддржана од повеќе организации, групи и поединци, ќе се одржуваат повеќе настани да се одбележи овој исклучителен јубилеј, од кои најголемиот дел ќе се одржат во Старата скопска чаршија, срцето на градот и многувековен амалгам на различни култури и религии.

Главниот настан ќе се одржи во кафе-барот Ла Кања, каде по средбата на вики-заедницата на Македонија, ќе се одржат неколку презентации, и секако, роденденска журка со диџеи на Канал 103.

Доколку сакате, но не е задолжително, може да се додадете на списокот на посетители пополнувајќи го овој формулар, со што ќе ни помогнете подобро да го организираме овој настан.

Може да се пријавите за учество на настанот и на Facebook.

Настанот е отворен за сите.

Програма[уреди извор]

Датум Час Опис Место Организатор
15.01 11:00 - 12:00 Гостување на Викимедија Македонија во отворена радио емисија. Канал 103 Канал 103
15.01 18:00 - 19:30 Вики-средба на членови на локалната вики заедница, други активности. Ла Кања, Стара чаршија Македонска вики-заедница
15.01 20:00 - 21:30 Презентации на: Ла Кања, Стара чаршија Викимедија Македонија
15.01 21:30 - Вечерна забава со диџеи на Канал 103 (Danse Macabre и Марсо) Ла Кања, Стара чаршија Викимедија Македонија
18.01 11:30 - 12:30 Презентација на Викимедија Македонија Универзитет за Туризам и Менаџмент - Скопје Викимедија Македонија, httpool Online Advertising
дд.02 Презентација на Викимедија Македонија, работилници на неколку факултети Економски факултет, УКИМ Викимедија Македонија, httpool Online Advertising

Централниот настан е организиран од волонтерите на Викимедија Македонија, со поддршка од Слободен Софтвер Македонија, Compressor, кафе-барот Ла Кања и други лица. Настанот е медиумски поддржан од: IT.com.mk и Канал 103.

Канал 103[уреди извор]

На 15 јануари 2011 година претставници на Викимедија Македонија ќе учествуваат во отворена радио емисија на Канал 103. Ќе се разговара за различни прашања поврзани со Википедија и Викимедија Македонија, со фокус на настаните околу 10-тиот роденден на Википедија.

Овде може да поставите прашање на кое би сакале да одговорат претставниците на Викимедија Македонија.

Ла Кања[уреди извор]

Викисредба[уреди извор]

Почеток: 18 часот.

На 15 јануари 2011 година ќе се одржи првата вики-средба за 2011 година на уредници на Википедија.

Средбата ќе се одржи во Ла Кања во старата скопска чаршија. Поканети се сите заинтересирани за присуство на средбата. На настанот ќе се разменат личните искуства на википедијанците.

Презентации[уреди извор]

Презентациите по повод 10-годишнината ќе бидат наменети за целата публика, без разлика на нивното ниво на технички познавања за Википедија. Целта на презентациите е да информираат и да инспираат понатамошно ширење на Википедија и слободното знаење, а посетителите да увидат дека идејата за слободно знаење и култура е жива и активна во Македонија.

Видео-обраќање на Џими Велс[уреди извор]

Почеток: 20 часот.

Емитување на видео-обраќањето на Џими Велс по повод 10-тиот роденден на Википедија. Обраќање на Слободан Јаќоски.

Што е Википедија?[уреди извор]

Почеток: 20:10.

Презентација на Кирил Симеоновски за запознавање на посетителите со основите на Википедија, начинот како таа функционира, Википедија на македонски јазик, итн. Кратка сесија за прашања.

2с.мк[уреди извор]

Почеток: 20:30.

Новица Наков од Слободен софтвер Македонија за ширењето на хакерскиот дух: Каде е пресекот помеѓу слободната култура, слободниот софтвер и хакирањето? Локални и глобални перспективи.

Фондација Метаморфозис[уреди извор]

Почеток: 20:50.


Викимедија Македонија: завршни зборови[уреди извор]

Почеток: 21:10.

Кратка презентација на Слободан Јаќоски за Викимедија Македонија и нејзините цели. Кратка сесија за прашања. Обраќање на претседателот на здружението, Димче Грозданоски.

Забава[уреди извор]

Почеток: 21:30.

Делење на торта! :) Забава до доцните вечерните часови со диџеи на Канал 103 (Danse Macabre и Марсо)

Универзитет за Туризам и Менаџмент[уреди извор]

На 18 јануари 2011, со почеток во 11:30 часот на Универзитетот за Туризам и Менаџмент - Скопје, Викимедија Македонија ќе одржи предавање.

Настанот е во организација на Викимедија Македонија, httpool Online Advertising.

Економскиот Факултет, УКИМ[уреди извор]

Планиран е настан во текот на месец февруари на Економскиот Факултет во Скопје.

Настанот би бил во организација на Викимедија Македонија, httpool Online Advertising.

Медиумско покривање[уреди извор]

  • 7 јануари, 2011. ТВ Сител, национална телевизија, прилог по повод прославата, проследен со изјава на претставници на Викимедија Македонија.
  • 11 јануари, 2011. fun.mnogoo.mk, Десетгодишнина од постоењето на „Википедија“
  • 12 јануари, 2011.
    • www.inpress.com.mk, Прослава на 10-тиот роденден на Википедија во Македонија
    • kajgana.com, Среќен роденден Википедија
    • it.com.mk, Википедија го слави својот 10-ти роденден, сите се поканети
  • 15 јануари, 2011. Канал 103. Радио емисија во живо, посветена на прославата на 10 години од Википедија, во емисијата ќе учествуваат претставници од Викимедија Македонија. Поставете прашање на кое би сакале одговор од претставниците на Викимедија Македонија.

Прослави на 10 години Википедија низ целиот свет[уреди извор]

Сите настани во Обединетото КралствоСите настани во Индија и БангладешСите настани во АзијаСите настани во АфрикаСите настани во Северна АмерикаСите настани во Јужна АмерикаСите настани во ЕвропаСите настани во АвстралијаEvents
За сликава
(Локациите се дадени приближно)

Zoom in
Zoom out


Ann Arbor
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ann Arbor, MI
Atlanta
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Atlanta, Georgia
Aurora, Ontario
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Aurora, ON
Boston
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Boston
Boulder, Colorado
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Boulder, Colorado
Charleston, South Carolina
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Charleston, SC
Cincinnati
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Cincinnati
Edmonton
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Edmonton, Alberta, Canada
Franklin, Tennessee
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Franklin, Tennessee
Guadalajara, Mexico
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Guadalajara, Mexico
Green Bay, Wisconsin
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Green Bay
Houston
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Houston
Mexico City
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Mexico City
Miami
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Miami
Minneapolis–St. Paul
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Minneapolis-St.Paul
Montgomery, Alabama
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Montgomery, Alabama
Montréal
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Montréal
Њујорк
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Њујорк
Nicaragua
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Nicaragua
Pittsburgh, Pennsylvania
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Pittsburgh, PA
Portland, Maine
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Portland, ME
Portland, Oregon
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Portland
San Francisco
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ San Francisco
Sheboygan, Wisconsin
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Sheboygan
St. Louis, Missouri
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ St. Louis, MO
Tulsa
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tulsa
Vancouver, B.C.
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Vancouver, B.C.
Washington, D.C.
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Washington DC
A Coruña
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ A Coruña
Amsterdam
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Amsterdam
Athens
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Athens
Baku
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Baku
Barcelona
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Barcelona
Berlin
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Berlin
Braunschweig
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Bratislava
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Bratislava
Bristol
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Bristol
București / Bucharest
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ București
Budapest
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Budapest
Bydgoszcz
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Bydgoszcz
Chemnitz
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Köln / Cologne
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Cologne
Częstochowa
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Częstochowa
Denmark
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Denmark
Dresden
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Ostfriesland / East Frisia
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ East Frisia
Flekke
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Flekke
Frankfurt
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Freiburg
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Ghent
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ghent
Göttingen
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Graz
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Graz
Hamburg
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Iaşi
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Iaşi
Istanbul
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Istanbul
Jönköping
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Jönköping
Kharkov / Kharkiv
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kharkiv
Krefeld
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Kiev / Kyiv
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kiev
Lake Constance / Bodensee
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Lake Constance
Linz
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Austria
Lisbon / Lisboa
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Lisboa
London
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ London
Łódź
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Łódź
Lörrach
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Madrid and other sites
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Madrid and other sites
Memmingen
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Memmingen
Mittelhessen
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Milano / Milan
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Milano
Minsk
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Minsk
Moscow / Москва
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Moscow
Munich / München
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ München
Nürnberg / Nuremberg
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Category:Germany
Oslo
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Oslo
Paris
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Paris
Piatra Neamţ
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Piatra Neamţ
Piteşti
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Piteşti
Poznań
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Poznań
Ribadeo
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ribadeo
Ruhrgebiet
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ruhrgebiet
Saint Petersburg / Санкт-Петербург
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Saint Petersburg
Sauerland
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Sauerland
Skopje
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Skopje/en
Sligo
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Sligo
Sombor, Serbia
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Sombor, Serbia
Stockholm
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Stockholm
Stuttgart
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Stuttgart
Szczecin
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Szczecin
Tallinn
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tallinn
Tbilisi
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tbilisi
Tirana
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tirana
Trójmiasto / Sopot
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Trójmiasto
Vicenza
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Vicenza
Warszawa
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Warszawa
Vienna / Wien
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Wien
Wrocław
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Wrocław
Yerevan
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Yerevan
Zürich
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Zürich


Ahwaz
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ahwaz
Amman
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Amman
Astana
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Astana
Bahrain
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Bahrain
Beijing
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Beijing
Beirut
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Beirut
Bhopal
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Bhopal
Bhubaneswar
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Bhubaneswar
Calamba City
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Calamba City
Chandigarh, India
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Chandigarh, India
Chennai
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Chennai
Cuttack
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Cuttack
Dhaka
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Dhaka
Dombivli
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Dombivli
Dubai
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Dubai
Faridabad
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Faridabad
Gaza
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Gaza
Ghaziabad, India
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ghaziabad
Greater Noida
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Greater Noida
Guwahati
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Guwahati
Hà Tĩnh
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Hà Tĩnh
Hồ Chí Minh City
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Hồ Chí Minh City
Hong Kong / 香港
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Hong Kong
Hyderabad
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Hyderabad
Indore
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Indore
Islamabad
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Islamabad
Jakarta
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Jakarta
Jalandhar
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Jalandhar
Jammu (जम्मू)
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Jammu
Jeddah
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Jeddah
Kandy
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kandy `
Kannur
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kannur
Karachi
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Karachi
Kathmandu
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kathmandu
Kharagpur
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kharagpur
Kollam
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kollam
Kolkata
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kolkata
Kuala Lumpur
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kuala Lumpur
Kyoto / 京都
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kyoto
Lahore
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Lahore
Lucknow
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Lucknow
Malang
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Malang
Manila
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Manila
Mehrabpur
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Mehrabpur
Mumbai
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Mumbai
Mysore
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Mysore
New Delhi
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ New Delhi
Noida
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Noida
Pune
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Pune
Ramat Gan
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ramat Gan
Rewa
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Rewa
Riyadh
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Riyadh
Seoul / 서울
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Seoul
Shiraz
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Shiraz
Singapore
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Singapore
Srinagar
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Srinagar
Taiwan
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Taiwan
Trivandrum / Thiruvananthapuram
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Trivandrum
Tel Aviv
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tel Aviv
Tehran / تهران
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tehran
Ujjain
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Ujjain
Warangal
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Warangal
Zamboanga City
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Zamboanga City
Yakutsk
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Yakutsk
Brasília
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Brasília (DF) - Brasil
Buenos Aires
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Buenos Aires
Concepción
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Concepción
Montevideo
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Montevideo
Rio de Janeiro
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Rio de Janeiro
São Paulo
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ São Paulo
Santiago
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Santiago
Valparaíso and Viña del Mar
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Valparaíso and Viña del Mar
Abuja
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Abuja
Addis Ababa
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Addis Ababa
Cairo
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Cairo
Cape Town
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Cape Town
Casablanca
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Casablanca
Dar es Salaam
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Dar es Salaam
Harare, Zimbabwe
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Zimbabwe, Harare
Kampala, Uganda
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Kampala Uganda
Lagos, Nigeria
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Lagos, Nigeria
Mauritius
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Mauritius
Nairobi
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Nairobi
Stellenbosch
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Stellenbosch
Tunis
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Tunis
Adelaide
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Adelaide
Auckland
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Auckland
Canberra
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Canberra
Perth
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Perth
Sydney
link=http://ten.wikipedia.org/wiki/ Sydney