Разговор со корисник:Kiril Simeonovski

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јигит или Меддах?[уреди извор]

Здраво - овде пишуваш дека оваа слика [1] е од гробот на Јигит паша (очигледно пред реставрацијата на турбето во 16 година). Но гробот ми се гледа да не е истиот. [2], а ова е описанието на соседниот гроб на Меддах Баба [3]: "На нишанот покрај главата се наоѓа натпис со арапска транскрипција посветен на покојникот, а над него, во самиот надгробен камен е изрежана розета." Да не е Меддах? --Мико (разговор) 08:08, 28 септември 2017 (CEST)

@Мико: Здраво Мико. На просторот на верско-меморијалниот комплекс на Јигит-паша и Меддах-баба пред неговото неодамнешно обновување се наоѓаше гроб кој беше познат како остаток од турбето на Паша Јигит-бег. Во текот на 2014 година се спроведени археолошки истражувања и со нив можеби е утврдено дека тоа е всушност гробот на Меддах Баба. Во последните неколку години во Старата скопска чаршија се обновени многу знаменитости, така што фотографиите на кои се гледаат остатоци од споменици кои ги имам направено пред 4-5 години повеќе не даваат вистинска слика (пр. Турбе на Исхак-бег). За среќа, пред извесно време го посетив комплексот и имам направено фотографии кои планирам да ги подигнам и да ги дополнам статиите со новите сознанија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 08:44, 28 септември 2017 (CEST)
Добро. Еве ги и нашиве статии bg:Игит паша тюрбе и bg:Гроб на шейх Медах Баба :)). Поздрави. --Мико (разговор) 08:59, 28 септември 2017 (CEST)

Доделување уредувачки права[уреди извор]

Кирил, да те прашам како админ дали мислиш дека треба да му се дадат уредувачки права на корисникот Идеологист? Мислам дека со година и пол на проектов има доволно искуство, плус досега не направил никакво штетно уредување нити имал спор со некој корисник. Поздрав.--Retrohead (разговор) 18:28, 30 декември 2017 (CET)

@Retrohead:Здраво Игор и Среќна Нова Година! Како што гледам, уредувачките права на корисникот веќе му се доделени. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 08:23, 2 јануари 2018 (CET)
Во право си, Тони веќе му има доделено. Поздрав и среќни празници.--Retrohead (разговор) 17:10, 2 јануари 2018 (CET)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey[уреди извор]

WMF Surveys, 20:21, 29 март 2018 (CEST)

Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey[уреди извор]

WMF Surveys, 03:19, 13 април 2018 (CEST)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[уреди извор]

WMF Surveys, 02:29, 20 април 2018 (CEST)

Прашање[уреди извор]

Здраво Кирил! Би сакал да знам зошто мора сите придонеси на регистрирани учесници да бидат одобрени? Прашувам бидејќи неможам да ја создам мојата корисничка страница. Благодарам Köbra (разговор) 19:11, 7 август 2018 (CEST)

@Köbra: Здраво. Одобрување се врши само на уредувањата во главниот именски простор (статии) кои се направени од страна на новопријавени корисници. Со тек на време, доколку се утврди дека корисникот претпоставува добронамерност, тој ќе биде унапреден во автопрегледан корисник чии уредувања автоматски се одобруваат. Сепак, одобрување на уредувањето не е потребно во останатите именски простори (кориснички страници, страници за разговор итн.), така што секој слободно може да ги уредува овие страници без оглед на неговото уредувачко искуство. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:10, 7 август 2018 (CEST)
Фала ти за одговорот иако за жал неможам да креарирам нови статии ја разбирам причината за тоа. Сепак, кога ќе пробам да ја создам мојата корисничка страница оваа грешка се појавува: You do not have permission to create this page, for the following reason: The title "Корисник:Köbra" has been banned from creation. It matches the following blacklist entry: (?!(User|Wikipedia|Image|File)( talk)?:|Talk:)\P{Cyrillic}*\p{Cyrillic}.*[^\P{Latin}A-Z].* # Cyrillic + Non-ASCII Latin Köbra (разговор) 08:59, 8 август 2018 (CEST)
@Köbra: Обидете сега повторно. Мислам дека сега нема да се јавува проблемот затоа што нема потреба да ја создадете страницата. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:55, 8 август 2018 (CEST)
Готово. Благодарам! =) Köbra (разговор) 13:02, 8 август 2018 (CEST)

Помош[уреди извор]

Здраво Кирил, како си? Сакам да те прашам дали имаш некои проблеми при уредувањата, кај мене не ми се појавуваат алатките за уредување Тиверополник.

@Тиверополник: Здраво Тивер. Сега отворив и гледам дека алатките ми се појавуваат како што треба. Мене ми стигна известување дека некој неуспешно се обидел да се најави со моето корисничко име. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:09, 11 ноември 2018 (CET)
Кирил, очигледно имам проблем околу нагодувањата. Јас сеуште работам на старата верзија од пред 10-тина години, каде излегуваа сите полиња за уредувања (здебелен текст, викиврски, слики и.т.н.). Оваа новата неможам да се снајдам, каде се копчињата за викиврските. Ако можеш да ми кажеш каде треба да одбележам во нагодувањата за да си работам по старо, или во новата верзија како да направам постојано да ми стои знакот за викиврски. Мислам дека ме разбираш кој ми е проблемот.

Наградени сте![уреди извор]

Barnstar of Diligence Hires.png Општа награда
За работата на Горна Река, алал да ти је брате ! Resnjari (разговор) 12:49, 22 ноември 2018 (CET)
Благодарам за наградата! Статијата ја уредував со задоволство. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:59, 22 ноември 2018 (CET)

Помош за шаблон[уреди извор]

Здраво Кирил, како си? Ќе те замолам да го средиш шаблонот за острови, незнам каде грешам, па ми го покажува следното. Поздрав--Тиверополник 13:06, 3 декември 2018 (CET)

Здраво Тивер. Внимателно проверив како е создаден шаблонот и искрено не можам да откријам каде е грешката. Не знам ни зошто на страницата на шаблонот на Википедија на англиски се јавува истата грешка, а во тамошните статии шаблонот е употребен без грешка. Можеби Бојан знае како ова да се поправи. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:23, 3 декември 2018 (CET)
@Тиверополник: Тивер, јас да укажам дека секоја промена на шаблоните се одразуваат на сите можни статии, па затоа максимална внимателност во иднина. Увидов дека си го чепкал овој шаблон и си направил промени кои подоцна се одразиле на многу статии поврзани со островите. Проблемот со мапите и координатите се провлекува низ сите можни шаблони кои се поврзани со нив, па така ќе мораме да побараме надворешна помош, за да некој ги среди сите нив со ред. Во меѓувреме, не ја употребувај таа можност. За жал, не можам во моментов да се посветам доволно за да го средам шаблонот како што треба. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 18:29, 3 декември 2018 (CET)
Ви благодарам и на двајцата. Шаблонот го чепкав и направив copy/paste од англиската верзија, но пак не излезе ништо. Во ред, тогаш нека е така засега--Тиверополник
@Тиверополник: Го чепкав и модулот и шаблоните и најдобро што добив е на светска карта да го прикажува каде е. Колку што увидов ова се должи на грешка во претставувањето на иглата на картата ја дава огромна и не препознава делови од истата сега ќе ги вратам промените за да не изгледа како што сега изгледа.--Инокентиј (разговор) 00:13, 4 декември 2018 (CET)

RE: Самоубиство[уреди извор]

Здраво,

Тоа што една статија е избрана не значи дека е совршена.

Во однос на зборот „вирален“:

  • Значењето на зборот не е исто како и значењето на зборот „штетен“. Имено, штетна е вдишувањето на загадениот воздух, ама тоа не се шири „вирално“ - некогаш луѓето во урбаните средини едноставно немаат многу избор! Најтривијален пример за вирално однесување е модата. Денес нешто се носи, а утре не. Ваквите трендови вирално се појавуваат и отприлика исто така и исчезнуваат. Ова е вирално однесување ама, најчесто, е штетно.
  • Во однос на непостоењето на зборот во стандардниот речник на македонскиот јазик имам едно прашање. Дали знаеш кога е отпечатено последното издание? Јас го имам.

Како и да е, ти си умен и знаеш дека статијата од „добра“ со твоето последно уредување ја направи „избрана“, a тоа не е во ред.

Поздрав, Wikimk (разговор) 09:41, 17 декември 2018 (CET)


Вирусен - се однесува на вирусот (на пример „протеин што се наоѓа во висусот),
Вирален - на поведението/однесувањето карактеристично за виусите.
Сличен пример:
Човеколик - личи на човек.
Човечки/човечко - се однесува на поведението.
На која страна од речникот се наоѓаат овие разлики? ...или пак сум во криво?!
Освен тоа, знам дека нема да можеш да се воздржиш и ќе мора да одговориш и на ова.
Поздрав,
Wikimk (разговор) 12:34, 17 декември 2018 (CET)

@Wikimk: Коментар  Аргументот е дека (1) во нашиот јазик тој збор не е усвоен во лексиконот и (2) дека истиот може се користи и во едниот и во другиот контекст, како што впрочем е случај на англиски, каде во обете ситуации е „viral“. Значи, постои и формална и неформална причина за неупотребата на тој збор на нашево вики. Б. Јанкулоски (разговор) 23:05, 17 декември 2018 (CET)