Прејди на содржината

Галена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галена
Родено имеГалена Вичева Генчева
Роден(а)21 мај 1984
Смјадово
ПотеклоБугарија
Жанровифолк, поп-фолк,
Занимањапејачка
Инструментивокал
Период на активност2004 –сѐ уште
СоработнициПреслава, Криско, Галин, Борис Дали, Цветелина Јанева, Андреа, Емилија, Деси Слава

Галена уметничко име на Галена Вичева Генчева (Смјадово, 21 мај 1984) — бугарска поп-фолк пејачка.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

  • Галена (2006)
  • След 12 (2008)
  • Официјално забранет (2010)
  • Аз (2011)
  • Кой (2015)
  • GalenaXX (2024)

Спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Можеш ли 2004 Николај Скерлев
Само миг 2004 Николај Скерлев
Дъждовно реге 2005 Николај Скерлев
Екстаз 2005 Николај Нанков
Чупката 2006 Људмил Иларионов – Љуси
Душата ми крещи 2006 Људмил Иларионов – Љуси
Намерих те 2007 Николај Скерлев
Вземи си дъх 2007 Људмил Иларионов – Љуси
Утешителна награда 2007 Николај Скерлев
Нищо общо 2008 Станислав Христов-Стенли
Сама 2008 Николај Нанков
Страст на кристали 2008 Николај Нанков
След 12 2008 Николај Скерлев
100 пъти 2008 Николај Нанков
Знам диагнозата 2008 Људмил Иларионов – Љуси
Дяволът ме кара 2009 Николај Нанков
Много сладко 2009 Николај Скерлев
Нещастница 2009 Људмил Иларионов – Љуси
Мой 2009 Николај Нанков
За последно 2009 Николај Нанков
Лоша ли съм 2009 Николај Нанков
На две големи 2010 Николај Нанков
Тихо ми пази 2010 Николај Нанков
Блясък на кристали 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Запали 2010 Људмил Иларионов – Љуси
За пари 2010 Људмил Иларионов – Љуси
Аларма 2010 Николај Скерлев
С кое право 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Хайде, откажи ме 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Да ти го дам ли 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Dj-ят ме издаде – remix 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Неудобни въпроси 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Създай игра 2011 Људмил Иларионов – Љуси
След раздялата 2011 Георги Манов
Ще се проваля 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Искам да останем будни 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Знам как 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Мразя да те обичам 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Тоя става 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Не пред хората 2011 Људмил Иларионов – Љуси
Спри ме 2012 Георги Манов
Много ми отиваш 2012 Георги Манов
Пак ли 2012 Људмил Иларионов – Љуси,Георги Марков
Бутилка 2013 Николај Скерлев
Истински щастлива 2013 Костадин Крстев – Коко
Vatreno, vatreno 2013 Андреј Илич
Дай ми 2013 Георги Манов
Кой 2013 Георги Манов
Хавана Тропикана 2014 Георги Манов
Body language 2014 Иван Бончев,Николај Нанков
Боже прости 2014 Николај Нанков
Пантера 2015 Николај Нанков
В твоите очи 2015 Георги Манов
Te quiero 2015 Георги Манов
Стара каравана 2015 Николај Нанков
Една жена 2015 Георги Манов
Коледа 2015 Николај Скерлев
Да ти олекне 2016 Николај Нанков
Пей, сърце 2016 Георги Манов
#МамаУраган 2016 Николај Нанков
Moro mou (Бебето ми) 2017 Георги Манов
#TheBo$$ 2017 Bashmotion,Добромир Кирјаков
Изневериш ли ми 2017 Николај Нанков
#JustShow/#ПростоШоу 2017 Валери Милев
#GiveMeLove/#ДайМиЛюбов 2018 Георги Манов
Маракеш 2018 Николај Нанков,Добромир Кирјаков
Феноменален 2018 Алексеј Фигуров
Сърце 2019 Julie Gomez
Добре ли си 2019 Георги Манов
Паника 2019 Salih Sali
Ламборгини 2019 Виктор Антонов — Rikk
100 живота 2020 Виктор Антонов — Rikk
Красиви лъжи 2020 Виктор Антонов — Rikk
Кавала кючек 2020 Виктор Антонов — Rikk
Къде беше ти 2021 Виктор Антонов — Rikk
Скандал 2021 Виктор Антонов — Rikk
Ти не си за мен 2021 Виктор Антонов – Rikk
Тръпката 2021 Виктор Антонов – Rikk
А+Г=ВНЛ 2021 Георги Марков, Георги Манов
Еуфорија 2022 Виктор Антонов – Rikk
Welcome to Bulgaria 2022 Виктор Антонов – Rikk
Честит рожден ден 2022 Виктор Антонов – Rikk
Не си ме давай 2022 Виктор Антонов – Rikk
Името ти 2023 Виктор Антонов – Rikk
Горчиво 2023 Валери Милев
Abracadabra 2023 Виктор Антонов – Rikk
По,по,по 2023 Виктор Антонов – Rikk
Мъко моя 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk
TBA 2024 Виктор Антонов – Rikk

Фолклорни спотови[уреди | уреди извор]

Спот Година Албум Режисер
Ранена птица 2013 Радослав Георгиев
Лале ли си, зюмбюл ли си 2015 Николај Скерлев

Тв верзии[уреди | уреди извор]

Спот Година Албум Режисер
Лъжец 2004 Галена 2006
Ангел по лице, дявол по сърце 2004 Галена 2006
Как не те е срам 2005 Галена 2006
Харесвам те 2006 Галена 2006
Само за ден 2007 След 12
Всяка нощ 2007 След 12
Утешителна награда – remix 2008 След 12
Неплатена сметка 2008 Официално забранен
Черен списък 2009 Официално забранен
Опасен за жени 2010 Официално забранен
Не се опитвай 2010 Официално забранен
Не ставам втора 2013
Завиждайте 2013
Точно никога 2014 Интернет верзија
Криво ще ми е 2014
Мина ми 2017
Да си тук/Къде беше ти (acoustic version) 2021 Виктор Антонов – Rikk

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Galena biography“. Last.fm (англиски). Посетено на 9. 6. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]