Разговор со корисник:Kiril Simeonovski/Архива 3

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

I have moved the article to Легал де Кермур since that's also the name given at the bold text and the common name in European countries, I think (at least in Germany). Best, --Conspiration (разговор) 13:27, 5 ноември 2008 (UTC)

Викицитат?[уреди извор]

зошто не можам да креирам страна во Викицитат? кога шкрапнав на - Карлос Кастанеда дека има викицитат, решив да ставам на македонски јазик цитати. Пишав прво една за проба, па после изнапишав еден куп, и некој ме блокирал - не биле на англиски... како се отвора страница таква на македонски? -- Корисник:Виолетова 21:50 9 ноември 2008 (CET)

Здраво Kiril Simeonovski, фала на поздравот. Според мене доколку се организираме би можеле да ја постигнеме бројката од 22 222 на нашата википедија, бидејќи само јас за незнам колку кратко време успеав да напишам околу 200 статии (треба поточно да проверам од првата создадена џамија до последната).Сега имаме околу 20.054 статии, а ни недостасуваат уште околу 2170 статии. Сепак мислам дека можеме. За ВикиПроектот Рецензија, право да ти кажам, не знам која ќе биде крајната цел со тоа оценување на стартиите. Барем така јас тоа го разбрав и прочитав. поздрав--Астрион (разговор) 21:41, 9 ноември 2008 (UTC)


Пред се и јас да честитам за бројката што докажува дека и оваа земја има потенцијал и вредни луѓе. А досега имав некои проблеми, одсега ќе се заложам за достигнување на поголем број на статии. а се разбира пред се да бидат што поквалитетни. поздрав --DJ LoPaTa (разговор) 17:29, 10 ноември 2008 (UTC)

Дечки, браво за ентузијазмот за пишување и средување на статии. Би сакал да ве насочам: може ли да ги создадете статиите со црвена врска овде, а постоечките да ги подобрите/проширите? --Brainmachinewtf? 21:25, 10 ноември 2008 (UTC)

Интервики на категории[уреди извор]

А не могли бы Вы при создании категорий сразу добавлять интервики на какой-нибудь раздел, например, английский? Спасибо. Я уже прошёлся по областям России :-) --EugeneZelenko (разговор) 04:41, 14 ноември 2008 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Како е? Фала за пофалбата и бидејќи се понуди ај те молам ѕирни го шаблонот за знаме плс?! ај имам ја малу работа моментално па ќе почнам да пишувам нови статии. Поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 22:36, 14 ноември 2008 (UTC)

Да за годините имаш право треба да се допишат. Незнам точно кој корисник ги правеше нив ама мислам дека беше тоа Брест. Тој ги пишуваше но не е проблем можеме и ние да ги досредиме до некаде. Поз-- MacedonianBoy  Oui? 13:49, 15 ноември 2008 (UTC)

RE:За уредување на географски статии[уреди извор]

Здраво и од мене, не бев вчера на википедија па сега ја читам пораката. Во моментот ги пишувам покраините или провинциите во Турција, и јас точно не знам како да ги наречам бидејќи Brest вели сепак да бидат вилаети, но тоа е најмал проблем. За шаблон сега за сега не ми треба ништо, но кога ќе завршам со Турција ќе видам што понатаму и доколку треба ќе ти пишам, фала сепак. Ајде белки ќе стигнеме до тоа што ти го посакуваш, а се разбираа и ние, 22 222 статии до Нова Година Поздрав--Астрион (разговор) 11:49, 16 ноември 2008 (UTC)

Кирил, како што си тргнал, до Нова Година ние нема да имаме 22.222 статии, туку 33.333. Само напред. позз--Raso mk (разговор) 15:41, 16 ноември 2008 (UTC)
Благодарам. Само не знам, кога ќе ја исполниме целта на оваа иницијатива, дали да одиме со наредна инцијатива на 25.000 статии. Јас мислам дека тоа е најдобро. После ова, иницијатива за 25.000, 30.000, 33.333 итн. Сепак, најголемата активност ја прават иницијативите. Да не беа, не знам дали ќе можевме со ова темпо да уредуваме нови статии. Позз.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:05, 16 ноември 2008 (UTC)

Другари, имате ли размислено за кога ќе успоруваме? Не е доволно само да креираме статии. Не е ни доволно да им ставиме неколку шаблони и да ги категоризираме. Мора да ги уредуваме и да ги подобриме, да им даваме повеќе "depth".Еве пример. Јас сум Македонец и сакам да знам повеќе за Тајланд, и одам на википедија да најдам информации. Тој никулец има сѐ што јас знам а ништо друго. Интересно. Изгледа ќе треба да научам англиски или француски за неколку години. Или пак бугарски или српски. Размислете. Балканец What man, what? 16:42, 16 ноември 2008 (UTC)

Име на статија[уреди извор]

Kiril имам прашање до тебе. На оваа страница [[1]] имињата се поставени како цркви, а кога ги отвараш, се претвараат во џамии. Како може тоа да се изведе на нашата википедија. Позз--Астрион (разговор) 15:46, 23 ноември 2008 (UTC) Kiril дали имаме никулче за цркви??? А за џамии=цркви сеуште не можам да се снајдам, ама ајде нека биде така--77.28.215.76 (разговор) 16:50, 24 ноември 2008 (UTC) ... :Фала за никулчето, немаме ли некое подобро како никулец:џамија??? Добро, според тебе значи треба да постои и никулче за црква, ОК нема проблем ќе ги ставам. Само едно не е јасно сеуште: Види brest како објаснува за преименувањето на имињата на статиите од џамии во цркви и обратно: “

  1. пренасочување Арапска џамија

Категорија:Цркви во Истанбул Покрај тоа треба во статијата Арапска џамија да се тргне Категорија:Цркви во Истанбул. “

Дали треба да ја преместам прво статијата арапска џамија во “црква свети ... “, и зошто да се тргне статијата од Категорија:Цркви во Истанбул кога тие спаѓаат во таа категорија. --Астрион (разговор) 19:01, 24 ноември 2008 (UTC)

За статиите по години...[уреди извор]

...што ги правиш - имам прашање: дали треба рачно да внесуваме настани и личности во нив? Ако е така, кога ќе налетувам на податоци со години и векови - да ги внесувам. Ако не е така - да не чепкам :) --Виолетова (разговор) 23:01, 25 ноември 2008 (CЕТ)

RE:Предлог[уреди извор]

Здраво и од мене Kiril Simeonovski, до нова година очигледно е дека ќе имаме повеќе од 22 222 статии, благодарение на сите нас. Сега велиш лого да средам за 25 000 статија, малку не сум упатен, но како да се среди едноставно преку фотошоп да се уреди и направи ново поразлично лого од претходното или... Ако е тоа нема проблем! А за другото, веќе подолго време размислувам дали да пишувам нови статии-никулчиња или да земам старите да ги правам квантитативни иквалитативни. Но јас во моментот сум повеќе за нукулчиња, бидејќи многу заостануваме зад другите википедии. Имам прашање до тебе во врска со Портал. Дали можам да направам портал за Истанбул и како да го направам. позз--Астрион (разговор) 19:16, 29 ноември 2008 (UTC)

Е како е? Нема проблем ќе пробам нешто да направам и веќе сакав да почнам да ги средувам статиите за градови во мк и општините. Мислам дека тие треба да бидат средени први. Поздрав и ја поздравувам иницијативата, -- MacedonianBoy  Oui? 19:22, 29 ноември 2008 (UTC)

Фала многу за инструкциите, јас впрочем пробав нешто, но излезе ептен аматерско Портал:Турција, па ако сакаш да го дополниш. Имам многу празнини, а и незнам што е Портал:Турција/Субпортали, Портал:Турција/ВикиПроект:Турција. Фала уште еднаш, не било тешко:)--Астрион (разговор) 15:02, 30 ноември 2008 (UTC)
Види го ако сакаш Портал:Струмица, мислам дека не е лош,--Астрион (разговор) 18:20, 1 декември 2008 (UTC)
Значи потребно е Категорија:Портали, Категорија:Портал:Струмица треба да се избрише, а “секцијата Струмица на другите Викимедиа проекти“ не знам шо е тоа, може помош???--Астрион (разговор) 19:16, 1 декември 2008 (UTC)
Значи ли тоа дека можам да ја ставам официјалната страница на Општина Струмица на пример, или на Борис Трајковски од неговата статија или...--Астрион (разговор) 13:02, 2 декември 2008 (UTC)

Искрено, од поодамна сакав да ти предложам ваков предлог за користење на бот, зошто некои статии можат да се направат со бот. Нема потреба да губиме време за статии како на пример за тие со годините. Прашај го мислам дека ќе има фајде од ботот. поздрав-- MacedonianBoy  Oui? 19:40, 5 декември 2008 (UTC)

Re>Интересно[уреди извор]

Здраво и од мене брат. За тоа што го велиш, ајде нема проблем ама што фајде од тоа... Само ќе имаме повеќе статии, но како сакаш, не ми е проблем, само кажи ми на кој принцип би работеле.--Астрион (разговор) 00:06, 7 декември 2008 (UTC)

Има ли опција да се ослободи таа статија за да може да се пишува на неа? Имаше статија за роман со таков наслов, ја преместив во Бесмртност (роман), ама сега првата статија води кон вторава, и не можам да пишувам на неа... --Виолетова (разговор) 18:48, 8 декември 2008 (UTC)

За порталот време, има уште една категорија - Претскажување, се повторуваат со Предвидување, ама тоа е... негде ги ставав и двете категории, за да не се двојат статиите, а има и цела статија Претскажување, а таа за Јасновидост може да влезе во порталот. Всушност провери прво, ама мислам дека одговараат.


п.с. Сега видов - Јасновидост не е за порталот време... Можеби пророк повеќе одговара. --Виолетова (разговор) 19:48, 8 декември 2008 (UTC)

Јас мислев минато да ја ставам, но сепак не знам. Мислам дека најдобро би било да почекаме малце, па подоцна ако најдеме некоја подобра, таа да ја ставиме за избрана.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:55, 8 декември 2008 (UTC)

А да, имаме право само на една статија? Тогаш од пророци доволен е Нострадамус, па може да оди минато или вечност... нешто од нив, имаш право --Виолетова (разговор) 20:01, 8 декември 2008 (UTC)

За опсадите[уреди извор]

Нема проблем ќе ги средам. поздрав--Астрион (разговор) 21:38, 11 декември 2008 (UTC)

Здраво повторно, како оди? Мислам дека има една мала грешка во Портал:Темплари, во врска сосликата за Опсадата на Арка. Самата слика е за Опсадата на Арка во 1291 година а треба да биде од 1189. Сепак провери. Позз--Астрион (разговор) 13:51, 12 декември 2008 (UTC)

Имам уште едно прашање. Зошто Шаблон:Ерусалим кога ќе го поставам на некоја статија ми го дава на цела страница а не како што е направен т.е. во минијатурна форма . Мислам дека ме разбра...--Астрион (разговор) 22:23, 12 декември 2008 (UTC)

Фала, и пријатна работа--Астрион (разговор) 23:48, 12 декември 2008 (UTC)

Hi! What exactly needs to be done? If you need to propagate interwiki or make some replacements, I can help you. If you want to create these pages from a database, I don't have a proper script. NGC pages @ ru.wiki have been created by Maksim-bot, you may ask his master for help in creating new articles. --Volkov (разговор) 17:16, 12 декември 2008 (UTC)

Bravo! Гледам си решил да ги направиш тие статии и се поблиску си. Поздрав и се најдобро.-- MacedonianBoy  Oui? 19:32, 12 декември 2008 (UTC)

Е тоа е супер. 25 000 статии е веќе некоја солидна бројка што треба да ја оствариме. Ќе пробам да изведам некое лого па ќе информирам ако ми успее. BTW, до кај е идејата за фомирање на ботот? -- MacedonianBoy  Oui? 19:39, 12 декември 2008 (UTC)

Што сакате да се сработи со бот? И зошто внесувате статии кои реално нема да се пополнат!? --Милош (разговор) 20:14, 12 декември 2008 (UTC)

Фала за ѕвездичката, само каква е индиска или малезиска? хехе --Raso mk (разговор) 10:27, 13 декември 2008 (UTC)

Ок е. Фала пак--Raso mk (разговор) 10:32, 13 декември 2008 (UTC)

Рецензија и Квалитетни статии![уреди извор]

Најпрвин сакам да кажам ДА дека се приклучувам во иницијативите секогаш сметај на мене. ;) Вака, прашањето ми е кога ќе почнеме со работа на овие проекти? Потоа сакам да те прашам дали овиее два проекти Рецензија и Квалитетни статии ги има на некоја друга Википедија или само на нашава? И ако можеш и на двете страни на овие проекти да ставиш поголемо објаснување? Да објасниш многу убаво што всушност е нашата задача?! Ајде Рецензија е добро објаснет ама другиов не баш. Мислам не ме сваќај погрешно и се восхитувам на твојата работа ама за ова морав да ти кажам бидејќи навистина не ми е јасно што ни е задачата! Поздрав!!! --Макс(разговор) 11:12, 13 декември 2008 (UTC)

Портал Ерусалим[уреди извор]

Ќе ми биде од корист да ја поправиш бојата. Сега, не знам што да ставам во Портал:Ерусалим/Поврзани портали, дали Азија или...А за иницијативата, мислиш за 25 000 статии или за поквалитетни статии... --Астрион (разговор) 17:27, 13 декември 2008 (UTC)

Имам уште едно прашање: Статиите:Христијанство, јудаизам и ислам во Ерусалим сакам да ги имам само во категорија:Категорија:Јудаизам во Ерусалим, Категорија:Ислам во Ерусалим, Категорија:Христијанство во Ерусалим но не и во Категорија:Ерусалим. Како се прави тоа???

Нема проблем, ќе направам доста статии кога ќе имам повеќе време...И јас сум повеќе за статии никулци отколку за квалитети бидејќи стварно заостануваме. Но како да ги категоризирам само во Категорија:Јудаизам во Ерусалим, Категорија:Ислам во Ерусалим, Категорија:Христијанство во Ерусалим???--Астрион (разговор) 17:42, 13 декември 2008 (UTC)
Ок, ќе внимавам

Ајде повторно HELP!!! Во “Категорија:Шаблони за Ерусалим“ ја имам и статијата Исламски музеј, а не треба да е таму. Каде ми е грешката????--Астрион (разговор) 17:05, 14 декември 2008 (UTC)

Кире, по се изгледа не се разбираме... Сакам да ми кажеш или да ми ја поправиш мојата грешка, а тоа е: Во категоријата:Шаблони за Ерусалим, треба да стојат само шаблоните (кои се три на број), но не и статиите каде се употребени тие шаблони. Тоа ми е проблемот, и ако можеш помагај. Позз--Астрион (разговор) 22:32, 15 декември 2008 (UTC)
Шо знам бре, повторно стојат во категорија:Шаблони за Ерусалим. Добро...--Астрион (разговор) 22:41, 15 декември 2008 (UTC)
Ај ако не ти е тешко некако кажи ми каде треба да стои за во иднина да знам...
Е така де, фала фала, многу фала. Имаш частовка...:))--Астрион (разговор) 22:49, 15 декември 2008 (UTC)

Портал:Празници[уреди извор]

Ми се појави на статијата Ноќ на вештерките, па го оставив, иако го немаме... ете идеја за нов портал... јас не знам да ги правам, па ѕирни го англискиот, може нешто слично да составиме. Сликичката за порталот секако ќе треба да се смени. Поздрав

дополнување: гледам имаме статии за верски, државни и други празници, така што нема да е проблем да се пополни порталот... а за биографија може да се искористи некоја билографија на светец чиј празник го славиме Поздрав, --- Виолетова(разговор) 14:54, 14 декември 2008 (UTC)

Благодарност[уреди извор]

Многу благодарност до тебе, Kiril Simeonovski, мило ми е за орденот. Поздрав...--Астрион (разговор) 21:18, 16 декември 2008 (UTC)

Па мислам дека напредувам и мислам дека до сега се ми е средено, ако сметаш дека нешто треба да променам, пиши ми... Сега едно прашање, по тебе дали да направам и никулец за Ерусалим оти уште малку ќе следуваат населените места и населбите во Ерусалим, а за нив нема да трошам многу време оти ќе бидат само два до три збора???

Како се викаше шаблонот за таа кутијата со симболи што е веднаш под статијата кога се уредува? Таа кутијата што има симболи за повеќе јазици? -- MacedonianBoy  Oui? 12:54, 20 декември 2008 (UTC)

Мислиш на Шаблон:Јазици на главната страница?--Kiril Simeonovski (разговор) 13:07, 20 декември 2008 (UTC)
Не, мислам на кутијата со алатки при уредување што се појавува со тие симболите како што се nowiki, include/noninclude и слично Оваа што е веднаш под уредувањево. Како се вика зошто сакам да видам нешто. Поз.-- MacedonianBoy  Oui? 13:47, 20 декември 2008 (UTC)
Шаблонот се вика МедијаВики:Edittools.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:05, 20 декември 2008 (UTC)
Blagodaram, buddy. Poz-- MacedonianBoy  Oui? 15:10, 20 декември 2008 (UTC)

За бришење[уреди извор]

Се насобраа статии за бришење, изнајдов еден куп такви, средувајќи ги некатегоризираните статии... Јас не можам да ги избришам, па ако не ти е тешко влези во Оддржување: Категорија:Страници за брзо бришење, па отстрани ги. Поздрав --Виолетова (разговор) 12:56, 20 декември 2008 (UTC)

ОкИзбришав неколку, но има некои кои се пренасочувачки, а некои не се категоризирани и може скоро да се прошират и да се претворат во никулци.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:05, 20 декември 2008 (UTC)
Е па добро, за тие што ги избриша реагирав :) Поздрав --Виолетова (разговор) 15:06, 20 декември 2008 (UTC)

Повторно исто[уреди извор]

Здраво Kiril, повторно го имам истиот проблем со шаблоните и категоризацијата на статите, т.е. повторно имам некоја грешка во шаблоните каде во нивната категорија стојат и статиите што не треба да е така! ако можеш реши го проблемот. Поздрав--Астрион (разговор) 15:01, 20 декември 2008 (UTC)

Не сме се разбрале... Во Категорија:Шаблони за Ерусалим, треба(по мене) да стојат само шаблоните поврзани со градот Ерусалим, значи тие се пет на број: Шаблон:Населби во Ерусалим, Шаблон:Улица Јафа, Шаблон:Ерусалим, Шаблон:Ерусалим-никулец, Шаблон:Исламски градби во Ридот на храмовите... Но во категоријата освен шаблоните ги има и статиите, на пример Давидова кула--Астрион (разговор) 15:17, 20 декември 2008 (UTC)
Оки, нема проблем, белки сите ќе се тргнат. Пријатна работа и до тебе. Позз--Астрион (разговор) 17:26, 20 декември 2008 (UTC)

Сакам да те замолам за тој шаблонот што ми го кажа, дали ќе можеш да го средиш а ако немаш време отклучи го да го средам јас. Имено сакав првите карактери да ги ставцам во посебна секција наречена Симболи а само да седат буквите Ее и Ии со цртички. -- MacedonianBoy  Oui? 15:13, 20 декември 2008 (UTC)

А не можеш да ја ставиш секцијата Симболи во листата што се отвора?-- MacedonianBoy  Oui? 15:19, 20 декември 2008 (UTC)
Може, но симболот | е повеќе од потребен, па може да има проблеми.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:22, 20 декември 2008 (UTC)
Некои од буквите ги има а некои не. Мислам е ок ако после пуквите Ôô во заграда ги ставиш овие (Šš, Ǵǵ, Žž, Čč, и Ḱḱ). Pozdrav-- MacedonianBoy  Oui? 15:58, 20 декември 2008 (UTC)
Ušte edno nešto (ti se smači od mene). Ako možeš kaj što pišuva Хрватски da go smeniš so Хрватски/Словенечки. Poz-- MacedonianBoy  Oui? 16:08, 20 декември 2008 (UTC)
Буквите ги користат Српски, Хрватски, Босански, Црногорски и Словенечки. Во словенечка азбука нема само ѓ. Но сепак е ок. Ако можеш да ги вметнеш и сите јазици а не само хрватски би било убаво ама незнам дали ќе успее. Мислам на ова Хрватски > ХР/ СЛ/ СР/ БА/ ЦГ