Разговор со корисник:Bojan9Spasovski

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, Bojan9Spasovski, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--Ehrlich91 (разговор) 22:51, 10 ноември 2020 (CET)[одговори]

Географски поими во македонскиот јазик[уреди извор]

Здраво Бојан, секоја чест за твоите одлични уредувања во последниот период. Во статијата за управната поделба на Хонгконг забележав дека го употребуваш името „Хонг Конг“, што во македонскиот јазик е погрешно и треба да стои „Хонгконг“. Освен тоа, „дистрикт“ на македонски е „округ“, додека „административна поделба“ е прифатлив израз, но подобро е да се употребува „управна поделба“ затоа што глаголот „администрира“ на македонски значи „управува“. Поздрав и пријатно уредување.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:19, 21 ноември 2020 (CET)[одговори]

Wikipedia Asian Month 2020 Postcard[уреди извор]

WAM logo without text.svg

Dear Participants, Jury members and Organizers,

Congratulations!

It's Wikipedia Asian Month's honor to have you all participated in Wikipedia Asian Month 2020, the sixth Wikipedia Asian Month. Your achievements were fabulous, and all the articles you created make the world can know more about Asia in different languages! Here we, the Wikipedia Asian Month International team, would like to say thank you for your contribution also cheer for you that you are eligible for the postcard of Wikipedia Asian Month 2020. Please kindly fill the form, let the postcard can send to you asap! For tracking the progress of postcard delivery, please check this page.

Cheers!

Thank you and best regards,

Wikipedia Asian Month International Team, 2021.02

Статии за Општина Севница[уреди извор]

Здраво Бојан. Феноменална работа за Севница. Баш ми ја исполнува идејата и тоа е причината што ги правев предлошките за општините со населените места — за да имаме систематски преглед и да се поттикне создавање на статии. Една забелешка е тоа што утврдената норма на нашето вики (како и на речиси сите други освен англиското и едно-две други ситни викија) е појаснителниот дел од името да стои во загради, а не со запирка (на ова мислам). Знам дека кај нас се среќаваат некои поретки статии и со такви имиња, но тоа се неискусни/немарни уредувања кои не сме стасале да ги исправиме. Јас ќе ги преименувам и ќе ги поправам секаде кајшто се јавуваат. Потоа ќе ги одобрам статиите за местата во општината бидејќи гледам дека во се напишани сосема задоволително. Друго правило е дека имињата секогаш ги појаснуваме само на најопштиот степен. На пример, Орехово треба да гласи „Орехово (Словенија)“ бидејќи не постои друго такво во земјата, додека пак другите тука се појаснети со името на општината бидејќи има други места со тоа име во истата земја (кај поголеми земји следниот степен е покраина/сојузна држава, но во случајот на Словенија одиме право на ниво на општина). Поздрав. --Б. Јанкулоски (разговор) 00:07, 24 ноември 2021 (CET)[одговори]

Уреднички права[уреди извор]

Здраво Бојан, ти доделив уреднички права со што твоите уредувања од денес ќе бидат автоматски прегледувани. Продолжи и понатаму со одличната работа. Единствено, прегледај ги општините во Словенија, во инфокутиите мислам дека имаш заборавено Севница и кај места кои беа во други општини. --Ehrlich91 (разговор) 14:46, 24 ноември 2021 (CET)[одговори]

Признание[уреди извор]

BoNM - Slovenia Hires.png Заслуги за Словенија
За обемните и систематски придонеси кон претставувањето на Словенија пред македонското читателство. Б. Јанкулоски (разговор) 13:32, 25 ноември 2021 (CET)[одговори]