Википедија:Селска чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Википедија:Прашања)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Do not speak Macedonian? Other languages icon.svg

If you are willing to post comments but you do not speak Macedonian, you are welcome to do it on the Village Pump for foreign languages (please visit the Macedonian Wikipedia Embassy to check the language abilities of the community members before choosing the language to post in). Please do not post comments in foreign languages on this page, as it is intended for comments and discussions in Macedonian only. All comments that are posted on this page in a language other than Macedonian will be immediately moved to the Village Pump for foreign languages.

Filing cabinet icon.svg Архиви


Среќна нова година![уреди извор]

Сакам на сите корисници на Википедија на македонски јазик да им ја честитам новата година, да им посакам многу здравје и бериќет во неа, а со заеднички напори оваа година да го надминеме бројот од 100.000 статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:13, 1 јануари 2019 (CET)

Среќна Нова година и од мене, само убави моменти во претстојната :) Мислам дека неминовно ќе го надминеме бројот од 100.000 оваа година, конечно да стигнеме и до тој праг --Ehrlich91 (разговор) 21:32, 1 јануари 2019 (CET)

FileExporter beta feature[уреди извор]

Johanna Strodt (WMDE) 10:41, 14 јануари 2019 (CET)

Уставни промени[уреди извор]

Здраво на сите,

Бидејќи се работи за крупна измена на Уставот на Република Македонија, а истите измени денес се најдоа и на страниците на Службениот весник, сметам дека треба да поведеме расправа што тоа ќе значи за името на државата, примената на придавките, појаснителните страници, порталите и ред други работи, поради што е неопходна сеопфатна дискусија од сите уредници на Википедија на македонски јазик. Не мора да има веднаш решенија и држете ја дискусијата до темата. Очекувам сите активни уредници да земат учество во истата. --Ehrlich91 (разговор) 21:58, 14 јануари 2019 (CET)

 • На голема жалост и против волјата на народот, а воедно и против сите општочовечки цивилизирани начела, се протнаа уставните измени кои со самиот факт што се во уставниот и правниот поредок се дел од стварноста која треба објективно да се пренесува на енциклопедијата Википедија. Во тој однос, јас јавно најавувам дека нема да учествувам во уредувања со цел да се променуваат содржините каде што се содржат Македонија, Македонци, Македонски во нивното вистинско, изворно досегашно значење, бидејќи лично како човек и граѓанин планирам во моето општествено и јавно делување (секако надвор од Википедија) да се залагам и да дејствувам за нивно зачувување, негување и (повторно) етаблирање, а секако тоа се коси и е против новонастаната реалност. Но би предочил на сите кои ќе земат учество да ги менуваат согласно новонастнатите околности да имаат предвид и да се наведат (барем во 1 - 2 реченици, со наводи) сите противзаконски и противправни дејствија кои доведоа до овие уставни промени (мислам на незаконското потпишување на меѓународен билатерален договор од министер, што по закон е должност на претседателот итн.), за секој кој ќе чита, а посебно помалку упатените и идните генерации да имаат целосни и точни сознанија за да не се остави половично пренесената информација да ја зацврстува оваа сурова и неправедна наметната ситуација и со тоа објективно пренесените информации да дадат јасна слика за вистината, која е само една, а тоа е дека нашето вистиско, едниствено и природно име на кое имаме право е, беше и повторно ќе биде само МАКЕДОНИЈА! Поздрав - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 10:03, 16 јануари 2019 (CET)
 • Придавките остануваат исти, во никој сличај не се користи „северномакедонски“/ „северномакедонец“ и слично. Албанскиот не е на исто рамниште со македонскиот и нема потреба од вметнување на истиот во инфокутија и во почетокот на статијата за државата. Името на држвата, според мене, да остане исто. На пример, и Белорусија го смени уставното име во Беларус, но ние не го сменивме името на државата во македонскиот јазик. Слично е и со Швајцарија (не велиме Хелветија) или пак на пример со Грузија и Ерменија (не користиме уставни имиња и имиња кои тие сакаат да се користат). Според мене решение е во почетокот на статијата да стои: Македонија, или официјално Северна Македонија, е држава... Објаснување за историјатот на името да има во секцијата Етимологија. Поздрав--Никола Стоіаноски 10:35, 16 јануари 2019 (CET)
 • Колку што гледам, на ниедна јазична Википедија не ни го смениле името, а на англиската стои дека е изгласан амандман и дека ќе влезе во сила откако ќе биде потпишан протокол за влез на Македонија во НАТО од страна на Грците. Засега сè си е како што беше, нема што да менуваме. Поздрав -Виолетова (разговор) 11:12, 16 јануари 2019 (CET)
 • Мојот став е дека не треба да се менува насловот на статијата „Македонија“ во „Северна Македонија“ поради тоа што на Википедија на македонски јазик:
 1. постои јасно разграничување на значењата на поимот Македонија меѓу кои е и името на државата, додека Северна Македонија е поим кој во македонскиот јазик има друго значење и претставува географско подрачје во Македонија; и
 2. како имиња на статии за држави не се користат официјалните називи согласно уставот или другите законодавни акти, туку оние имиња кои имаат најширока општа употреба (пр. „Ирска“ наместо „Република Ирска“, „Холандија“ наместо „Кралство Холандија“, „Иран“ наместо „Исламска Република Иран“ итн.).
Според тоа, целосно е прифатлив предлогот на Никола во воведот да се промени само официјалниот назив согласно уставните измени, а добар е и предлогот на Марио да се додаде забелешка на кој начин е дојдено до промената на името. Во врска со државјанството и националната припадност, јасно е дека истите си остануваат „македонско“ и „Македонец“. Одредбите кои се однесуваат за замена на македонски поими за населени места во Егејска Македонија нормално не вреди да се дискутираат затоа што ова е Википедија на македонски јазик, а јазикот не може да биде засегнат со спроведување на меѓудржавен договор. Можеби нема да биде лошо да воведеме политика насловена Употреба на поимот „Македонија“ и изведените поими од него со која би се дало поголемо значење на она за кое ќе се договориме како заедница.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:31, 16 јануари 2019 (CET)
Скроз заборавив за топонимите. Тој ништожен и понижувачки член од Договорот нема што тука ни да се дискутира. Си имаме ние традиција и наши имиња кои си ги користиме.--Никола Стоіаноски 16:16, 16 јануари 2019 (CET)
Сосема се согласувам со Кирил и со она што го пишува Тони подолу, наведувајќи дел од разговорот на Википедија на англиски зошто треба да остане и натаму (само) Македонија за статијата нашата држава. Се согласувам и со предлогот на Никола како треба да стои првата реченица, каде покрај официјално би додал и „според устав“ по пример на договорите за добрососедство со Бугарија кои го признаат македонскиот јазик само како уставна категорија, па бидејќи нашиот устав е (лесно и често) менлива категорија, а засега тоа ново име стои таму, не значи дека не може да биде предмет на идни промени, додека во стварноста единствено и вистинско (за мене и свето :) ) име во постојана и секојдневна потреба за нашата земја и држава е само Македонија. Нема да е лошо да се создаде нова страница за употреба на поимот „Македонија“, а инаку мое мислење е дека и по стапувањето на сила нема потреба да се менува страницата именувана Македонија во однос на нашата држава, бидејќи и самите политичари, а и сите граѓани и впрочем светот (се надевам) и натаму постојано колоквијално нашата држава ќе ја викаме само Македонија, единствено со навод може да се наведе дека официјално според (измените во) уставот го има другото име. Би искористил и една споредба како со бројни светски (и американски) јавни личности и ѕвезди кои се познати по сценски имиња различни од нивните вистински имиња кои ги носат во официјалните документи за идентификација (пр. Кети Пери/Katy Perry која вистински се вика Кетрин Елизабет Хадсон/Katheryn Elizabeth Hudson), а нивните статии на Википедија (на сите јазици) и други печатени, новинарски, научни употреби во јавноста се водат под нивните имиња кои се познати во нивното јавно делување, па така сметам дека кај нас може да остане и натаму само Македонија бидејќи тоа е вистинското име кои барем тука и на македонскиот јазик и понатаму првостепено ќе се однесува за државата како највисок политички-правен ентитет, а потоа на географски региони, административни области и единици, приватни компании, спортски клубови, здруженија итн. Напоменувам ова е мое мислење. Да живее Македонија :) - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 16:20, 17 јануари 2019 (CET)
 • Мило ми е што се вклучивте во поголем број во дискусијата. @Виолетова: Жане, не спомнав да менуваме, туку само да го продискутираме ова важно прашање. @MacedonianBoy: Мене ми се допаѓа во целост предлогот на Никола, како за официјалното име според новите измени на Уставот, кои би требало да стапат на сила, кога ќе се усвои самиот договор и од другата страна, така и за тоа да постои дел за тоа како дошло до тоа име. Воедно, во тој дел може да се стават и предлозите на Марио за причините и како е изгласано новото име. Воедно, не знам, колку ја следите дискусијата на Википедија на англиски јазик, но таму како еден од причините за останување на истиот назив ја наведуваат и причината дека истото име не е општо познато, односно раширено во медиуми, публикации, книги и во општата јавност. Во исто време, ставот на Кирил, во целост го поддржувам. Што се однесува до најгрозниот дел од договорот за топонимите, јас тука нема ни да коментирам, затоа што ние не се водиме според договори, и никој не може нас да ни укажува како да уредуваме. --Ehrlich91 (разговор) 18:27, 16 јануари 2019 (CET)
 • Здраво, како што спомена Виолетова која инаку ме насочи на дискусијава, уставните измени стапуваат на сила кога Грција ќе го ратификува приемот во НАТО, така што дотогаш нема зошто било што да менуваме. Доколку дојде до ова, мислам дека Република Македонија ќе мора да пренасочува кон Република Северна Македонија или Северна Македонија бидејќи ова ќе биде нова домашна и меѓународна реалност - буквално сите институции на државата ќе го сменат името. Македонци, македонско, македонски јазик - се разбира дека остануваат исти. Топонимите си остануваат исти со нагласок дека официјално се нарекуваат така или онака. Поздрав. --FlavrSavr (разговор) 10:28, 17 јануари 2019 (CET)
 • Целосно се согласувам со сите наведени предлози погоре. Мислам дека сите ставови досега може да ги сведеме на едно решение - сè останува/се менува согласно македонскиот јазик, секако со тоа нагласувајќи ги останатите официјални промени во статијата, и, како што има предложено Кирил, во Википедија страница за политиката на енциклопедијата околу името. --Идеологист (разговор) 14:09, 17 јануари 2019 (CET)
 • Мислам дека името на страната за државата треба да биде Северна Македонија затоа што тоа и ќе е официјалното скратено име на државата. Енциклопедиите треба да бидат одраз на реалноста во која живееме, а не на субјективни желботеки. Macedonicus (разговор) 15:08, 5 февруари 2019 (CET)
  • Демек ти ја среди англиската верзија на статијата па сега дојде тука да не етикетираш како „желботека“?--Никола Стоіаноски 15:23, 5 февруари 2019 (CET)
  • Не е никаква желботека туку стварноста е дека во Македонија 10 од 10 луѓе, обични граѓани, медиуми, вклучително и политичарите кои ја направија и се најголеми поборници на промената, земјата ја викаат Македонија и тоа е реалноста. Википедија на македонски јазик не финансирана ниту е установа на државата па да мора исклучително да се води според одредбите на тој договор или пак да го шири неговиот дух и да спроведува (пропаганда) во пракса, освен објективно да пренесува факти. Официјалните измени секако треба да се внесат како информација во содржината на тексто, а статијата и именувањето треба да стане Македонија. - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 09:44, 12 февруари 2019 (CET)
 • Дечки, јас ја заштитив страницата „Македонија“, и сега истата ќе може да ја уредуваат само администратори, бидејќи очекувам како вчерашните измени, да настапат вандализми и неконтролирани измени на истата. Воедно, дали сметате дека треба да објавиме јавно преку нашата фб-страница за ставот на нашата заедница? --Ehrlich91 (разговор) 08:36, 13 февруари 2019 (CET)

Hello to everyone! In case you still have not noticed it, yesterday in greek wikipedia we changed the title of the article regarding your nation to "North Macedonia". That, of course, does not mean that you have to follow the same "path" with us but i thought, after reading through google translation what you have written above, that you would like to know it. Regardless of personal views and preferences (it's obvious that many are against the agreement on both sides of borders), in the end i'm glad that after three decades the conflict between the two nations seems (hopefully) to come to an end. Greetings from Greece!--Diu (разговор) 02:17, 14 февруари 2019 (CET)

Hi. Thanks for informing us. Personally, I think, the only good outcome of that dispute solution is the potentially friendly behaviour and attitude that may be shown from Greece towards Macedonia, and vice versa. Regards.--Никола Стоіаноски 09:23, 14 февруари 2019 (CET)
I could not agree more with you.--Diu (разговор) 11:10, 14 февруари 2019 (CET)
 • Според изнесеното горе, повеќето се за зачувување на името на статијата Македонија, со тоа што во инфокутијата се напишани двете имиња, а во воведната реченица се „Северна Македонија“, „Република Македонија“ и само „Македонија“. Ова се однесува за насловите на статиите, односно зачувување на општоприфатеното име. Низ текстовите може да се користат двете имиња, Македонија и Северна Македонија. Дали вака го сфаќам резултатот на изнесувањето? Што се однесува за придавките, се зачувуваат постоечките, а не новосоздадените „северномакедонски/ -а /-о“. --Никола Стоіаноски 09:23, 14 февруари 2019 (CET)
@MacedonianBoy: Па, да, и јас така ги разбирам досегашните изјаснувања на членовите на заедницата. Во статијата за „Македонија“ (државата) да си биде наведено официјалното име, да има посебен пасус, кое е официјалното име и некој да седне да го напише процесот на добивање на истото име. Новокомпонираната придавка ниту сакам, ниту планирам да ја коментирам, а камоли да ја употребувам, патем не е нигде наведена во Договорот. Придавките дефинитивно треба и мора да останат исти. Што се однесува до официјалните називи на установи, мислам дека треба да го следиме истиот принцип, во загради и посебни пасуси да се објаснува кое е официјалното име на тие установи. Никола, дали планираш ти да ги направиш овие измени? --Ehrlich91 (разговор) 21:26, 14 февруари 2019 (CET)
Мислам дека се разбираме потполно. Во однос на прашањето, јас вчера пробав да направам некој си компромис помеѓу наметнатото име и општоприфатеното име. На пример, во воведната реченица на која било статија за државна институција на Македонија, ги дадов двете називи, односно: Влада на Македонија, или службено Влада на Северна Македонија, е..... Двата назива се во задебелени букви и двете пренасочуваат кон постоечкиот наслов. Смешните „северномакедонски“ придавки не се искористени и во пренасочувања. Категории, потстраници и слично сè останува исто. Е сега, не е лошо да направиме ние неименска статија, налик англиската АРБМАК, каде ќе опишеме за процесот и наметнатото име и промена, а воедно и ставот на заедницата. Поздрав--Никола Стоіаноски 08:59, 15 февруари 2019 (CET)
Никола, мене ми се допаѓа понуденото. Воедно, ова ме потсети дека за многу градови во Германија, јас тоа и така го користам (пример: Боденвердер), каде што општо прифатеното име е име на статијата, додека службеното е веднаш потоа во заградата. Со твоето се разликува единствено во делот дали „или службено... да биде во загради ставено. Инаку, убаво би било да имаме таква неименска страница. --Ehrlich91 (разговор) 20:30, 15 февруари 2019 (CET)
И јас се согласувам да направиме страница каква што има на англиската Википедија Конвенција за именување, каде ќе ги насочуваме сите што се обидуваат да менуваат низ статиите. Поздрав - Виолетова (разговор) 20:27, 18 февруари 2019 (CET)
 • Мал преглед за терминологијата поврзана со Македонија и нејзината употреба. Сè најдобро.--Никола Стоіаноски 12:54, 19 февруари 2019 (CET)
 • Здраво, еден предлог во врска со статијата „Македонија“. Не знам во моментов како не' водат во Обединетите Нации, но мислам дека треба да се направи корекција и во делот каде што пишува „поради спорот со името кој го води со Република Грција, примена е под привремената референца Поранешна Југословенска Република Македонија“. Името „БЈРМ“ како референца повеќе не е во никаква надворешна употреба, па сметам дека подеднакво со придавката „северна“ е исто така непотребно да се нагласува дека некаде сме членка под такво име. Мој предлог е да се корегира дека во 1993 година поради спорот со Грција сме биле примени под тоа име се' до „разрешувањето“ на спорот. Бидејќи како што не' убедуваат спорот бил веќе завршен. Поздрав Hristijan Kicho (разговор) 22:01, 16 февруари 2019 (CET)

No editing for 30 minutes on 17 January[уреди извор]

You will not be able to edit the wikis for up to 30 minutes on 17 January 07:00 UTC. This is because of a database problem that has to be fixed immediately. You can still read the wikis. Some wikis are not affected. They don't get this message. You can see which wikis are not affected on this page. Most wikis are affected. The time you can not edit might be shorter than 30 minutes. /Johan (WMF)

19:47, 16 јануари 2019 (CET)

Gadgets updated[уреди извор]

I noted that numbers of your gadgets have been deactivated as they had not utilised the required functionality of [ResourceLoader]. I have been through and fixed some scripting, though I didn't check that the gadgets actually worked, noting some probably have dependencies to make them work, and may need to be further tweaked. I have deactivated those pretty old scripts,and have been through significant revamps at English Wikipedia. I also note that numbers of the gadgets have been fully imported rather than pulling the scripts directly from English Wikipedia, there will more that could be updated to utilise the better maintained scripts. If I can be of help, feel free to ping me at my meta user talk page. Billinghurst (разговор) 04:17, 1 февруари 2019 (CET)

Дискусија за придавките на англиската Википедија[уреди извор]

Повелете овде, се дискутира за придавките кои ќе се користат во иднина за нашата држава на англиската Википедија. https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_talk:Naming_conventions_(Macedonia)/2019_RFC#Summary_of_proposals_not_included_in_the_draft_(yet) Macedonicus (разговор) 12:40, 13 февруари 2019 (CET)

Јас како што гледам, тие не само што самоиницијативно си ја внеле придавката „северномакедонски“ во инфокутијата, туку и ставиле кратенка „НМК“ на самиот почеток во статијата. --Ehrlich91 (разговор) 13:46, 13 февруари 2019 (CET)

Потребна ми е помош[уреди извор]

Ви се обраќам со цел да ми помогнете доколку сакате за да создадам страница за еден фестивал.Меѓународен поетски фестивал Литературни Искри Воопшто не се снаоѓам, како треба :-(. Во набљудувања пополнив податоци но тие податоци во креирана страна Н не можам да ги внесам. Би Ве замолила ако може најосновен изглед и постапка како би требало, да ми објасните во кратки црти. Ви Благодарам.

Talk to us about talking[уреди извор]

Trizek (WMF) 16:01, 21 февруари 2019 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2019)[уреди извор]

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

 • Kinige – Primarily Indian-language ebooks - 10 books per month
 • Gale – Times Digital Archive collection added (covering 1785-2013)
 • JSTOR – New applications now being taken again

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Baylor University Press, Taylor & Francis, Cairn, Annual Reviews and Bloomsbury. You can request new partnerships on our Suggestions page.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 18:40, 13 март 2019 (CET)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Read-only mode for up to 30 minutes on 11 April[уреди извор]

12:56, 8 април 2019 (CEST)

Wikimedia Foundation Medium-Term Plan feedback request[уреди извор]

Помогнете со преводот на вашиот јазик

The Wikimedia Foundation has published a Medium-Term Plan proposal covering the next 3–5 years. We want your feedback! Please leave all comments and questions, in any language, on the talk page, by April 20. Ви благодариме! Quiddity (WMF) (talk) 19:35, 12 април 2019 (CEST)

Стево Пендаровски, V претседател на Македонија или I претседател на Северна Македонија?[уреди извор]

Гледам неколку пати ова се менува и се враќа на неговата страница, но Стево Пендаровски е избран за прва претседател на Северна Македонија, па можеби така е поправилно да стои? Мислења? - Виолетова (разговор) 12:03, 13 мај 2019 (CEST)

Според мене, треба да остане онека како што претходно беше договарано погоре - Претседател на Македонија. Нема потреба што да менуваме и да го правиме прв, според хронологијата е петти. Исто како во статијата за Македонија, може да се спомене во воведот дека службено е на С.Македонија--Тиверополник 12:09, 13 мај 2019 (CEST).
За името на државата се договоривме (статијата е Македонија и внатре е службеното име), но не се сеќавам за претседателот дали дискутиравме, па затоа прашувам. Поздрав - Виолетова (разговор) 12:27, 13 мај 2019 (CEST)
Во право си, да. Тогаш да отвориме дискусија, и останатите да се изјаснат. Мојот краток став го напишав погоре.--Тиверополник 13:04, 13 мај 2019 (CEST)
Според мене нема што ние да измислуваме, се работи за ист правен субјект и се избра претседател на ист правен субјект, кој официјално има друго име. --Ehrlich91 (разговор) 13:09, 13 мај 2019 (CEST)
Се согласувам со Тони. Нема потреба од оригинално истражување. Избран е петтиот претседател на Македонија и така треба да стои, а во воведот нека си остане службениот назив на функцијата.--Kiril Simeonovski (разговор) 11:17, 16 мај 2019 (CEST)
Не сметам дека треба да измислуваме или оригинално да истражуваме, новинарите го нарекуваат претседателот и како прв на Северна Македонија, а официјалната страница на претседателот не е апдејтирана, до вчера Ѓорѓе Иванов и Република Македонија стоеја таму, а сега е во изработка. Прашањето е како е правилно, официјално. Поздрав -Виолетова (разговор) 13:38, 16 мај 2019 (CEST)

Слике Севенре Македоније[уреди извор]

Ћао, како већ знате, посетио сам Северну Македонију у претходним данима и направио 250+ слика свега где сам био (највише сам се фокусирао за руралне области). Можете да их погледате (и искористите за МК Википедију) овде. Уз Македонију сам посетио и Поградец у Албанији. Или можете да напишете неке нове теме као што сам пробао код нас на чешкој вики. Aktron (разговор) 19:22, 19 јуни 2019 (CEST)

Wikidata Bridge: edit Wikidata’s data from Wikipedia infoboxes[уреди извор]

Invitation to Contest[уреди извор]

Dear Wikipedians! Wikimedia UG Georgia has launched a new contest, the goal of which is to create as many articles as possible in various Wikipedia about the cultural heritage of Georgia. Join the competition, create as many articles in your Wikipedia as possible and win prizes! Timeline: from July 1 to August 31, 2019. For more, please visit contest page. Kindly, --Mehman 97 18:39, 2 јули 2019 (CEST)

Editing News #1—July 2019[уреди извор]

20:32, 23 јули 2019 (CEST)

Update on the consultation about office actions[уреди извор]

Hello all,

Last month, the Wikimedia Foundation's Trust & Safety team announced a future consultation about partial and/or temporary office actions. We want to let you know that the draft version of this consultation has now been posted on Meta.

This is a draft. It is not intended to be the consultation itself, which will be posted on Meta likely in early September. Please do not treat this draft as a consultation. Instead, we ask your assistance in forming the final language for the consultation.

For that end, we would like your input over the next couple of weeks about what questions the consultation should ask about partial and temporary Foundation office action bans and how it should be formatted. Please post it on the draft talk page. Our goal is to provide space for the community to discuss all the aspects of these office actions that need to be discussed, and we want to ensure with your feedback that the consultation is presented in the best way to encourage frank and constructive conversation.

Please visit the consultation draft on Meta-wiki and leave your comments on the draft’s talk page about what the consultation should look like and what questions it should ask.

Thank you for your input! -- The Trust & Safety team 10:03, 16 август 2019 (CEST)

New tools and IP masking[уреди извор]

16:18, 21 август 2019 (CEST)

do Wikipedija[уреди извор]

Wikipedija zoso koga imate objasnuvano za kondenzacija isparuvanje zoso nemate primeri

The consultation on partial and temporary Foundation bans just started[уреди извор]

-- Kbrown (WMF) 19:14, 30 септември 2019 (CEST)

Feedback wanted on Desktop Improvements project[уреди извор]

09:18, 16 октомври 2019 (CEST)

Beta feature "Reference Previews"[уреди извор]

-- Johanna Strodt (WMDE) 11:47, 23 октомври 2019 (CEST)

Editing News #2 – Mobile editing and talk pages[уреди извор]

12:12, 29 октомври 2019 (CET)

Wikipedia Asian Month 2019[уреди извор]

Помогнете со преводот на вашиот јазик

WAM logo without text.svg

Wikipedia Asian Month is back! We wish you all the best of luck for the contest. The basic guidelines of the contest can be found on your local page of Wikipedia Asian Month. For more information, refer to our Meta page for organizers.

Looking forward to meet the next ambassadors for Wikipedia Asian Month 2019!

For additional support for organizing offline event, contact our international team on wiki or on email. We would appreciate the translation of this message in the local language by volunteer translators. Thank you!

Wikipedia Asian Month International Team.

MediaWiki message delivery (разговор) 17:57, 31 октомври 2019 (CET)

Extension of Wikipedia Asian Month contest[уреди извор]

In consideration of a week-long internet block in Iran, Wikipedia Asian Month 2019 contest has been extended for a week past November. The articles submitted till 7th December 2019, 23:59 UTC will be accepted by the fountain tools of the participating wikis.

Please help us translate and spread this message in your local language.

Wikipedia Asian Month International Team

--MediaWiki message delivery (разговор) 15:16, 27 ноември 2019 (CET)

Среќна нова 2020![уреди извор]

Сакам на сите корисници на Википедија на македонски јазик да им ја честитам новата година, да им посакам многу здравје и успех на секое поле.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:21, 1 јануари 2020 (CET)

Wiki Loves Folklore[уреди извор]

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Hello Folks,

Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.

Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (разговор) 07:14, 18 јануари 2020 (CET)