Википедија:Селска чешма/Архива 26

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната страница за разговор.
Архива 26


Содржина

Среќна Нова година[уреди извор]

Здраво на сите, среќна Нова година на сите, со многу среќа, здравје и успеси во новата година, па да стигнеме и до стотката оваа година :) --Ehrlich91 (разговор) 12:40, 1 јануари 2015 (CET)

Среќна Нова година им пожелувам на сите и од мене! Многу здравје, среќа, љубов, само убави работи нека нѝ се случуваат и да го оствариме сето она коешто не успеавме во минатата година. :)--Kiril Simeonovski (разговор) 12:51, 1 јануари 2015 (CET)
Среќна и од мене и повеќе вики-придонеси оваа година--Тиверополник (разговор) 13:02, 1 јануари 2015 (CET)

Happy Public Domain Day![уреди извор]

Logo Public Domain Day

Feel free to translate this message in your language!

On January 1 we celebrate Public Domain Day as many works of authors who died 70+ years ago now enter the public domain and can be used freely.

Let us be aware: copyright is temporary. It only lasts during the authors lifetime and 70 years afterwards (in most countries). During those years it is limiting Wikipedia and her sister projects in showing works of art, literature, public art and buildings in countries without freedom of panorama, and more in the articles. But now a new batch is freed from copyrights!

An overview of images and texts that are restored or added to the Wikimedia Commons, are collected on: this page.

Many of these files still need a place in articles. You can help!

You can also help by uploading new files of subjects that are freed of copyrights.
You can also help by tagging all requests for deletion pages with the category when the file can be restored, which will be/was deleted.

As I follow the log of restored files this week, more images and texts will follow. If still files or texts are missing in the list, let me know or add them yourselves.

A very happy Public Domain Day! Romaine (разговор) 20:08, 1 јануари 2015 (CET)


 • Some of the freed files:

ВАЖНО: Проверка за активност на администраторите[уреди извор]

Здраво. Во 2013 г. со консензус од глобалната заедница беше усвоено правило за одземање на „напредните права“ (администраторски, бирократски и тн). Согласно ова правило, стјуардите сега ја проверуваат активноста на сите Викимедиини викија без свое правило за неактивност. Колку што сме запознаени, вашето вики нема формална постапка за одземање на „напредните права“ од неактивните сметки. Поради тоа, за овој проблем ќе се погрижат стјуардите, во склад со договореното за проверка на администраторска активност.

Утврдивме дека следниве корисници ги задоволуваат условите за неактивност (нема уредувања и дејства во дневниците преку 2 години):

 1. Guitardemon666 (администратор)

Овие корисници наскоро ќе добијат известување, во кое ќе им се укаже дека можат да почнат дискусија во заедницата доколку сакаат да си ги задржат правата (сите или некои). Доколку корисниците не се одѕват на ова, тогаш стјуардите ќе им ги одземат напредните права.

Меѓутоа, доколку вие како заедница сакате да направите своја постапка за одземање на права поради неактивност која би ја замениле глобалната, сакате да донесете поинаква одлука за овие неактивни иматели на правата, или пак веќе имате правила кои ги немаме забележано, тогаш би ве замолиле да ги известите стјуардите на Мета за да знаат да не продолжуваат со одземање на правата на вашето вики. Ви благодариме, Rschen7754 07:12, 15 јануари 2015 (CET)

Околу креирање на корисничка страна[уреди извор]

Имам мал проблем, ја уредував коричничката страна, си додадов табелите што ги сакав и што веќе се создадени, но кога пробав да зодадам моја (нова) не се појавува како и другите, иако со клик на тектот оди кон слика како што би требало да изледа. Јас лично не можам да креирам слики (треба да се одобрат прво?) или има некаков проблем со кодот? Фала однапред. IvoKostovski (разговор) 14:26, 20 јануари 2015 (CET)

Колку што сфатив сакаш да создадеш некоја нова корисничка кутија. Да, доколку ја нема таа кутија која ти ја сакаш, тогаш мораш да ја создадеш, вообичаено во вид на шаблон се создаваат, погледни ги тие што досега си ги употребил. Моментално кои ги имаме, можеш тука да ги погледнеш. Ако наидеш на проблеми, слободно контактирај ме :) --Ehrlich91 (разговор) 19:24, 20 јануари 2015 (CET)

Opštine u Makedoniji[уреди извор]

Ima li neko od kolega mogućnost da mi pošalje tabelarni prikaz (.xls) osnovnih podataka o opštinama u Makedoniji! Imam ideju da napravim članke o svim opštinama u Makedoniji, ja bi napravio jedan model kojim bi automatski napravio sve članke! Za uzvrat mogu (kad završim) vam poslati sličnu tabelu o Austriji, (kolega će da napravi za Švajcarsku), kao i ostalim zemljama! Na sličan sam način napravio članke o Popisu u Srbiji 2011. u svim opštinama, okruzima... Pozdrav svima, a posebno brestu, Ehrlich91 i Kirilu!--АнТони(разговор) 13:17, 11 февруари 2015 (CET)

Коментар  Здраво Антони. Таква табела треба да се побара од Завод за статистика или евентуално Министерство за локална самоуправа. Ние немаме при рака. Кога ги работевме овдешните статии, се користеа такви податоци и тие се преземаа со бот, но тоа беше одамна. Преостанува да се заложиме да побараме таков табеларен приказ. Благодарам на интересот и ќе се потрудиме! --Б. Јанкулоски (разговор) 12:17, 13 февруари 2015 (CET)

Albanophobia[уреди извор]

Би сакал да им го свртам вниманието на нашите уредници на статијата Albanophobia на англиската вики. Делот за Македонија е многу јасно неврамнотежен, па дури би се рекло, со агенда. Би било добро некој да се позанимава со ова за да ја исправи таа неправда што е зададена таму. --Б. Јанкулоски (разговор) 12:21, 13 февруари 2015 (CET)

[Global proposal] m.Википедија.org: (сите) Уредување на страници[уреди извор]

MediaWiki mobile

Hi, this message is to let you know that, on domains like mk.m.wikipedia.org, unregistered users cannot edit. At the Wikimedia Forum, where global configuration changes are normally discussed, a few dozens users propose to restore normal editing permissions on all mobile sites. Please read and comment!

Thanks and sorry for writing in English, Nemo 23:32, 1 март 2015 (CET)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2015)[уреди извор]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for, free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 22:14, 2 март 2015 (CET)

Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator page.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Inspire Campaign: Improving diversity, improving content[уреди извор]

This March, we’re organizing an Inspire Campaign to encourage and support new ideas for improving gender diversity on Wikimedia projects. Less than 20% of Wikimedia contributors are women, and many important topics are still missing in our content. We invite all Wikimedians to participate. If you have an idea that could help address this problem, please get involved today! The campaign runs until March 31.

All proposals are welcome - research projects, technical solutions, community organizing and outreach initiatives, or something completely new! Funding is available from the Wikimedia Foundation for projects that need financial support. Constructive, positive feedback on ideas is appreciated, and collaboration is encouraged - your skills and experience may help bring someone else’s project to life. Join us at the Inspire Campaign and help this project better represent the world’s knowledge!

(Sorry for the English - please translate this message!) MediaWiki message delivery (разговор) 21:01, 4 март 2015 (CET)

Feedback request: VisualEditor's special character inserter[уреди извор]

I apologize for writing in English. Please translate this message so that all of your editors can read it. Thank you!

Hi everybody, my name is Erica, and I am a Community Liaison at the Wikimedia Foundation. I'm writing to you because the Editing team at WMF wants to know what you think about VisualEditor and its new Специјален знак tool. This change will affect all users on about 50 Wikipedias, including your Wikipedia. Many editors at these Wikipedias need a special character tool to be able to write articles correctly, which is why we are asking you now.

The new special character inserter tool is available in VisualEditor now. Admins at your wiki can change the contents by following the directions at mediawiki.org.

Screenshot from VisualEditor that shows the special character inserter
New design for the special character inserter. The red arrow points to the button for the tool, which is marked with Ω (omega).

To test the Специјален знак tool, please:

 1. Opt-in to VisualEditor by going to Special:Preferences#mw-prefsection-betafeatures and choosing "Нагледен уредник". Save your preferences.
 2. Edit any article or your user page in VisualEditor by clicking on the new "Уреди" tab at the top of the page. See the mw:Help:VisualEditor/User guide for information on how to use VisualEditor.
 3. Please post your comments and the language(s) that you tested at the feedback thread on Mediawiki.org. The developers would like to know what you think about this new design. It is important that they hear from as many editors as possible. You may leave your comments in any language.

When the special character tool has been refined a little more based on your thoughts, we will offer VisualEditor by default to all editors at this wiki. If you want to help prepare, please read the advice on mediawiki.org.

Thank you, Elitre (WMF) (talk) 19:33, 12 март 2015 (CET)

SUL finalization update[уреди извор]

Hi all,apologies for writing in English, please read this page for important information and an update involving SUL finalization, scheduled to take place in one month. Thanks. Keegan (WMF) (talk) 20:45, 13 март 2015 (CET)

VisualEditor coming to this wiki[уреди извор]

VisualEditor-logo.svg

Hello again. Please excuse the English. I would be grateful if you can translate this message!

VisualEditor is coming to all editors at this Wikipedia on Monday, March 30th. Нагледен уредник is software that allows people to edit articles without needing to learn wikitext code (like typing [[ to start a link). You don't have to wait until the deployment to test it; you can test Нагледен уредник right now. To turn it on, select "Beta" in your preferences. Choose "Нагледен уредник" and click save.

Now, when you press the "Уреди" button to edit an article, you will get the new VisualEditor software. To use the wikitext editor, you can press "Уреди извор". (After the deployment, everyone will automatically have the option to use either VisualEditor or the current wikitext editor.) For more information about how to use VisualEditor, see mw:Help:VisualEditor/User guide.

More information about preparing for VisualEditor is posted here.

 • It's easier to add templates if you've added TemplateData instructions to them.
 • Please help translate the pages about VisualEditor here and on MediaWiki.org, and its user interface. See VisualEditor TranslationCentral for general information. To translate the user guide, go to the MediaWiki.org page, and select "Преведете ја страницава". Your language should be available from the drop-down menu on the right. Once you've done this, you'll see the document in English side by side with any translation work already done in your language. You can add new translations or change old translations. To translate the user interface, you need to create an account at translatewiki.net. Contact me personally if you need help with that.
 • We need your help to improve the software! Please let us know if you find any problems. You can report issues in Phabricator, the new bug tracking system or on the central feedback page on MediaWiki.org. If you notice major issues affecting your project, please leave a note on my talk page. If it's an emergency (like an unexpected bug causing widespread problems), reach out to James Forrester, the Product Manager, at jforrester@wikimedia.org or on IRC in the #mediawiki-visualeditor channel.


Thank you, and happy editing! --Elitre (WMF) (talk) 20:38, 19 март 2015 (CET)

Пренасочувања[уреди извор]

Здраво на сите, сакам да отпочнеме дискусија со можност и за гласање, за конечно да заземеме став во врска со непотребните илјадници пренасочувања направени преку ботот на Брест и конечно да можеме да продолжиме како асална енциклопедија, ослободена од овие непотребни пресочувања, кои во бројка негде се движат околу 750.000 (барем како што јас знам). Пред два месеци еден украински корисник (Base) во дискусија на Селската чешма за странски јазици имаше дискусија (повеќе информации имате тука) и предложи да се нафати со неговиот бот да ги избрише сите овие пренасочувања и затоа сега барам вакво мислење од сите уредници и корисници на Википедија, да заземеме став и некому (може и на Украинецов) да му дадеме овластувања да ги избрише сите овие пренасочувања. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:21, 26 март 2015 (CET)

Коментар  Јас сметам дека треба да се избришат тие пренасочувања и тоа одамна е бил мој став. --Brainmachine (разговор) 08:35, 27 март 2015 (CET)

Коментар  Јас исто сметам дека треба да се избришат сите пренасочувања на википедијата бидејќи само непотребно стојат и на некој начин се спам --Инокентиј (разговор) 09:14, 27 март 2015 (CET)

Коментар  Апсолутно треба да се избришат. Ни прават бербат во котирањата, а и заземаат простор. --Б. Јанкулоски (разговор) 23:35, 31 март 2015 (CEST)

Коментар  При создавањето на пренасочувањата, Brest тврдеше дека создава база за понатамошно збогатување на проектот Викиречник, но поминаа повеќе од 4 години и ништо не видовме од таа работа. Освен тоа, се покажа дека нема некоја особена корисност од пренасочувањата и тие повеќе му штетат на проектот отколку што му додаваат вредност. Меѓутоа, со масовно бришење на пренасочувањата може да бидат избришани и некои пренасочувања коишто сепак треба да ги има на Википедија (на пр. оригинални називи на градови и држави во оригинал, имиња на личности во оригинал и др.). Сепак, подобро да претрпиме мала штета и целосно да го решиме овој проблем отколку да ги оставиме пренасочувањата и понатаму да бидеме за потсмев.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:44, 1 април 2015 (CEST)

Коментар  За -Виолетова (разговор) 17:51, 1 април 2015 (CEST)

Со оглед на ставовите, јас ќе пристапам кон комуникација со гореспоменатиот корисник, кој се надевам ќе може да го реши овој проблем. Бојан, се разбира како бирократ ќе треба да додели извесни права на самиот бот што треба да го спроведува ова бришење. --Ehrlich91 (разговор) 19:51, 1 април 2015 (CEST)

Content Translation - Beta feature will be available on 31 March 2015[уреди извор]

Hello, Content Translation will be enabled as a beta-feature in the Macedonian Wikipedia on 31 March, 2015. This is in preparation of the Wikimedia CEE Spring editing event. It is currently available on http://en.wikipedia.beta.wmflabs.org/wiki/Special:ContentTranslation for testing translations into Macedonian. You need to create a new account for this wiki as it is currently not covered by the central authentication system. Once logged in please enable the beta-feature to see the tool. You can translate from any article in the available source languages. Please let us know your comments and feedback through the Content Translation talk page or Phabricator. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you.--Runab WMF (разговор) 10:10, 30 март 2015 (CEST)

VisualEditor now active here[уреди извор]

Click this icon while in VisualEditor for a link to the User Guide.

Hello again (and again, apologies for using English on this page. Please do translate my message, if you can!).

As some of you have noticed, this Wikipedia now has Нагледен уредник (VisualEditor or "VE") enabled for all users. There are now two tabs for editing: "Уреди" and "Уреди извор". Click "Уреди" to use VisualEditor. Click "Уреди извор" to edit using wikitext markup.

All edits using VisualEditor will be tagged with "Tag:Нагледен уредник" in recent changes, watchlists, and page histories. To access the User Guide for VisualEditor, click on the "(?)" icon in VisualEditor's toolbar. If you wish to disable VisualEditor, this can be done under "Editing" in your preferences.

Please report any software "bugs" or errors you find at MediaWiki’s VisualEditor Feedback page. Translations for the user interface and its help guide are still needed: you can learn how to support your community with this and other tasks at this instructions page. Please contact me if you need further help though. Happy editing, User:Elitre (WMF) (talk) 17:09, 30 март 2015 (CEST)

Content Translation beta-feature is now available[уреди извор]

Hello, Content Translation has now been enabled as a beta feature on the Macedonian Wikipedia. To start translating, enable the beta feature and go to Специјална:ПреводНаСодржини or to your contributions page and create a new translation by selecting the source language, the article name and target language. If the article already exists then a warning will be displayed. After you translate the article, you can publish it directly as a new page on the Macedonian Wikipedia. In case the article gets created in the Macedonian Wikipedia by another user while you were translating, you will see an option to save the newly published translation under your user namespace. The number of published pages can be seen on the Content Translation stats page.

Since, this is the first time we have installed the tool on this Wikipedia, there are chances that there may be some problems or service disruptions which we are not yet aware of. We will be monitoring the usage to check for any failures or issues, but please do let us know on the Content Translation talk page or through Phabricator if you spot any problems that prevent you from using the tool. For more information, please read the release announcement and our blog post. You can also view a short screencast on how to use Content Translation. My apologies for writing this announcement only in English. Please feel free to translate this message for wider distribution. Thank you.--Runab WMF (разговор) 19:11, 31 март 2015 (CEST)

Stewards confirmation rules[уреди извор]

Hello, I made a proposal on Meta to change the rules for the steward confirmations. Currently consensus to remove is required for a steward to lose his status, however I think it's fairer to the community if every steward needed the consensus to keep. As this is an issue that affects all WMF wikis, I'm sending this notification to let people know & be able to participate. Best regards, --MF-W 18:12, 10 април 2015 (CEST)

VisualEditor News #2—2015[уреди извор]

21:48, 10 април 2015 (CEST)

Nominations are being accepted for 2015 Wikimedia Foundation elections[уреди извор]

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Wikimedia Foundation logo - vertical (2012-2016).svg

Greetings,

I am pleased to announce that nominations are now being accepted for the 2015 Wikimedia Foundation Elections. This year the Board and the FDC Staff are looking for a diverse set of candidates from regions and projects that are traditionally under-represented on the board and in the movement as well as candidates with experience in technology, product or finance. To this end they have published letters describing what they think is needed and, recognizing that those who know the community the best are the community themselves, the election committee is accepting nominations for community members you think should run and will reach out to those nominated to provide them with information about the job and the election process.

This year, elections are being held for the following roles:

Board of Trustees
The Board of Trustees is the decision-making body that is ultimately responsible for the long term sustainability of the Foundation, so we value wide input into its selection. There are three positions being filled. More information about this role can be found at the board elections page.

Funds Dissemination Committee (FDC)
The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions being filled. More information about this role can be found at the FDC elections page.

Funds Dissemination Committee (FDC) Ombud
The FDC Ombud receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled. More information about this role can be found at the FDC Ombudsperson elections page.

The candidacy submission phase lasts from 00:00 UTC April 20 to 23:59 UTC May 5 for the Board and from 00:00 UTCApril 20 to 23:59 UTC April 30 for the FDC and FDC Ombudsperson. This year, we are accepting both self-nominations and nominations of others. More information on this election and the nomination process can be found on the 2015 Wikimedia elections page on Meta-Wiki.

Please feel free to post a note about the election on your project's village pump. Any questions related to the election can be posted on the talk page on Meta, or sent to the election committee's mailing list, board-elections -at- wikimedia.org

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery on behalf of the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee, 05:03, 21 April 2015 (UTC) • TranslateGet help

Значајни новости за Викимедија, февруари 2015[уреди извор]

Ви ги претставуваме значајните новости од Викимедииниот блог за февруари 2015, каде се опфатени избрани активности на Фондацијата Викимедија и други важни настани од нејзиното движење.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
Help is welcome for translating the March 2015 Wikimedia Highlights, too.
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 04:47, 4 мај 2015 (CEST)

Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections 2015[уреди извор]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson. Questions and discussion with the candidates for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson will continue during the voting. Nominations for the Board of Trustees will be accepted until 23:59 UTC May 5.

The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions on the committee being filled.

The FDC Ombudsperson receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 3 to 23:59 UTC May 10. Click here to vote. Questions and discussion with the candidates will continue during that time. Click here to ask the FDC candidates a question. Click here to ask the FDC Ombudsperson candidates a question. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 FDC election page, the 2015 FDC Ombudsperson election page, and the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 03:45, 4 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

New Wikipedia Library Accounts Available Now (May 2015)[уреди извор]

Apologies for writing in English, please help translate this into your local language. Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

Today The Wikipedia Library announces signups for more free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • MIT Press Journals — scholarly journals in the humanities, sciences, and social sciences (200 accounts)
 • Loeb Classical Library — Harvard University Press versions of Classical Greek and Latin literature with commentary and annotation (25 accounts)
 • RIPM — music periodicals published between 1760 and 1966 (20 accounts)
 • Sage Stats — social science data for geographies within the United States (10 accounts)
 • HeinOnline — an extensive legal research database, including 2000 law-related journals as well as international legal history materials (25 accounts)

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Project MUSE, JSTOR, DeGruyter, Newspapers.com and British Newspaper Archive. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 00:12, 5 мај 2015 (CEST)

We need your help! Help coordinate Wikipedia Library's account distribution and global development! Please join our team at Global our new coordinator signup.
This message was delivered via the Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List

Татковина[уреди извор]

Јас не го зборуваат македонскиот јазик, и се обидувам да ја пее песната "Татковина". Може ли некој да ми помогне на оваа страница. Ви благодариме! SebastianHelm (разговор) 20:23, 5 мај 2015 (CEST)

Значајни новости за Викимедија — март 2015 г.[уреди извор]

Ова се позначајните новости од блогот на Викимедија за март 2015 г.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), 04:41, 9 мај 2015 (CEST)

Wikimedia Foundation Board of Trustees elections 2015[уреди извор]

Wikimedia Foundation logo - vertical (2012-2016).svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Questions and discussion with the candidates for the Board will continue during the voting.

The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 17 to 23:59 UTC May 31. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 17:20, 17 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Избори за нови членови во Одборот на Фондацијата Викимедија[уреди извор]

Wikimedia Foundation logo - vertical (2012-2016).svg

Гласајте!

Важно: Од недела (17 мај 2015 г.) започна гласањето за нови членови на Одборот на Фондацијата Викимедија. На гласањето учествуваат 21 кандидат. За жал, нема пријавени македонски претставници, но постои еден кандидат од Источна Европа, односно од Полска. Овие избори се важни, бидејќи можат да го променат односот кон заедниците на Викимедија надвор од САД и Западна Европа и влијанието на стратегијата на движењето. Кого и да го одберете, гласајте!

--Ehrlich91 (разговор) 17:01, 18 мај 2015 (CEST)

Pywikibot compat will no longer be supported - Please migrate to pywikibot core[уреди извор]

Sorry for English, I hope someone translates this.
Pywikibot (then "Pywikipediabot") was started back in 2002. In 2007 a new branch (formerly known as "rewrite", now called "core") was started from scratch using the MediaWiki API. The developers of Pywikibot have decided to stop supporting the compat version of Pywikibot due to bad performance and architectural errors that make it hard to update, compared to core. If you are using pywikibot compat it is likely your code will break due to upcoming MediaWiki API changes (e.g. T101524). It is highly recommended you migrate to the core framework. There is a migration guide, and please contact us if you have any problem.

There is an upcoming MediaWiki API breaking change that compat will not be updated for. If your bot's name is in this list, your bot will most likely break.

Thank you,
The Pywikibot development team, 19:30, 5 June 2015 (UTC)

Потребна е проверка на страна[уреди извор]

Почитувани,

дали може да ја погледнете страната https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B7%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82_%D0%B7%D0%B0_%D0%B8%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B8_%D0%B8_%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8_%22%D0%A1%D0%B2._%D0%90%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB_%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%BB%D0%B5%22

Дали треба некои измени. Се обидов да го уредам инфобоксот, и во него да е ставено името на универзитетот но неможев да го поставам.

Би благодарам однапред Jovanuist (разговор) 08:17, 9 јуни 2015 (CEST)

VisualEditor News #3—2015[уреди извор]

12:44, 13 јуни 2015 (CEST)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (June 2015)[уреди извор]

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

Today The Wikipedia Library announces signups for more free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • Taylor & Francis — academic publisher of journals. The pilot includes two subject collections: Arts & Humanities and Biological, Environment & Earth Sciences. (30 accounts)
 • World Bank eLibrary — digital platform containing all books, working papers, and journal articles published by the World Bank from the 1990s to the present. (100 accounts)
 • AAAS — general interest science publisher, who publishes the journal Science among other sources (50 accounts)

New French-Language Branch!

 • Érudit (en Francais) — Érudit is a French-Canadian scholarly aggregator primarily, humanities and social sciences, and contains sources in both English and French. Signups on both English and French Wikipedia (50 accounts).
 • Cairn.info (en Francais) — Cairn.info is a Switzerland based online web portal of scholarly materials in the humanities and social sciences. Most sources are in French, but some also in English. Signups on both English and French Wikipedia (100 accounts).
 • L'Harmattan — French language publisher across a wide range of non-fiction and fiction, with a strong selection of francophone African materials (1000 accounts).

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including an expansion of accounts for Royal Society journals and remaining accounts on Project MUSE, JSTOR, DeGruyter, Highbeam Newspapers.com and British Newspaper Archive. If you have suggestions for journals or databases we should seek access to make a request! Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 22:08, 15 June 2015 (UTC)

We need your help! Help coordinate Wikipedia Library's account distribution and global development! Please join our team at our new coordinator signup.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List

HTTPS[уреди извор]

00:00, 20 јуни 2015 (CEST)

Please join the 2nd edition of the VisualEditor Translathon[уреди извор]

VisualEditor-logo-pacifico.svg

Hello!

I'm pleased to announce the 2nd edition of the VisualEditor Translathon.

It is a translation rally, focused on interface messages and help pages related to VisualEditor. In order to participate, you need to sign up on the Translathon page on TranslateWiki.

The top 3 contributors will each win a Wikipedia t-shirt of their choice from the Wikipedia store[1]. Translations made between July 15th and July 19th (CDT time zone) qualify[2].

If you are at Wikimania Mexico this year, you are also welcome to join a related sprint during the hackathon in Workplace 1 - Don Américo, Thursday 16 July at 4pm (CDT) at the conference venue, so you can meet other fellow translators and get support if you need some.

Interface messages have the priority. You will need to create an account at translatewiki.net in order to work on them, if you don't have one. It is recommended to create the account ASAP, so that it can be confirmed in time.

You can also help translate documentation pages about VisualEditor on mediawiki.org. You can use your Wikipedia account to work there.

You will find instructions, links and other details on the Translathon page.

Thanks for your attention, and happy translating!
Elitre (WMF) 22:56, 13 јули 2015 (CEST)

 1. You can choose between any short-sleeve shirt, or other items for the same value.
 2. This means both new translations, and updates for messages in the "Outdated" tab of the translation interface.

Authority control[уреди извор]

Sorry for writing in English. Please attend the discussion on the decommission of the Authority control local parameters at Разговор за шаблон:Нормативна контрола#Decommission parameters. Regards, -- T.seppelt (разговор) 09:56, 23 јули 2015 (CEST)

Proposal to create PNG thumbnails of static GIF images[уреди извор]

The thumbnail of this gif is of really bad quality.
How a PNG thumb of this GIF would look like

There is a proposal at the Commons Village Pump requesting feedback about the thumbnails of static GIF images: It states that static GIF files should have their thumbnails created in PNG. The advantages of PNG over GIF would be visible especially with GIF images using an alpha channel. (compare the thumbnails on the side)

This change would affect all wikis, so if you support/oppose or want to give general feedback/concerns, please post them to the proposal page. Thank you. --McZusatz (talk) & MediaWiki message delivery (разговор) 07:07, 24 јули 2015 (CEST)

What does a Healthy Community look like to you?[уреди извор]

Community Health Cover art News portal.png

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?[уреди извор]

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information[уреди извор]


Happy editing!

MediaWiki message delivery (разговор) 01:42, 1 август 2015 (CEST)