Разговор со корисник:Инокентиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, Инокентиј, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! Б. Јанкулоски (разговор) 22:19, 20 јануари 2014 (CET)[одговори]

НАГРАДА[уреди извор]

U+269B.svg Награда за обемни придонеси во полето на науката
Секоја чест, ви посакувам и понатаму успешно уредување! Vasil1234 (разговор) 01:11, 13 јули 2014 (CEST)[одговори]

Наградени сте![уреди извор]

Barnstar of Diligence Hires.png Награда за трудољубивост
Секоја чест Цветко, ептен си решен да ги поминеш сите домени, покрај твоите придонеси во физиката, ова е исто толку важно за самата Википедија, за дополнување на самиот шаблон за овие домени. Продолжи само така :) Ehrlich91 (разговор) 16:39, 22 септември 2014 (CEST)[одговори]

Уредувачки маратон[уреди извор]

Здраво, со задоволство Ве повикуваме на првиот уредувачки маратон организиран на тема „Земјите на Олимписките игри“ од страна на здружението „Споделено знаење“ составено од Википедијанци и насочено кон развивање на Википедија на македонски јазик. Маратонот ќе се одржи на 6 декември 2014 година (сабота) во интернет-кафулето „Хазард“ (види карта) со почеток од 13:00 часот, кој е предвидено да трае околу три часа. Повелете на дружба со останатите Википедијанци и заедничко уредување статии и збогатување на нашата Википедија. Поздрав--Ehrlich91 (разговор) 17:48, 30 ноември 2014 (CET)[одговори]

Шопска салата[уреди извор]

Според теб шопите са племе или редакцията ми не е на книжовния ти език? Моля за обосновка на върнатата ми редакция! --Izvora (разговор) 19:57, 21 јануари 2015 (CET)[одговори]

  • Писмото со кое беа извршени промените не е македонско и како такво нема место на Википедија на македонски јазик --Инокентиј (разговор) 20:43, 21 јануари 2015 (CET)[одговори]

27 март (починале)[уреди извор]

Здраво Инокентиј,

Зошто се отстранети внатрешните врски што ги додадов на страницата 27 март (починале)? Имено, со тоа не направив никаков преседан, зашто на многу вакви страници има внатрешни врски, така што не гледам каде е проблемот што ставив врски за римски папа итн. Освен тоа, англискиот крал не е Јаков, зашто Јаков на англиски јазик е Jacob, а не James. Впрочем, ако James е Јаков, тогаш според вашата логика, Џејмс Бонд би требало да биде Јаков Бонд, Џејмс Бреаун да биде Јаков Браун итн. Значи, името на тој крал е James Stewart (Џејмс) а не Jacob Stewart. Најпосле, во описот на починатите лица доволно е да се стави името и презимето и што бил тој што умрел, а кај Гагарин имаше две реченици дека на тој и тој ден летнал во вселената, па се качил на толку и толку километри, па бла-бла-бла. Според таа логика, кај сите почлинати лица би можело да се стави текст за тоа што направиле итн. Оттука, не гледам зошто се отстранети промените кои ги направив.

Поздрав, ГП (разговор) 19:50, 29 март 2015 (CEST)[одговори]

Здраво, по грешка стиснав на лаптопот на падот нема иста контрола како глувчето на отстрани ги уредувањата и доколку погледнете во историја ќе забележите дека ги имам отстрането измените кои по грешка ги направив ѝ се е вратено на Вашата последна верзија. Сепак станува за грешка која е исправена и се извинувам поради мојата грешка.

Поздрав --Инокентиј (разговор) 20:07, 29 март 2015 (CEST)[одговори]

земање статија[уреди извор]

Што правиш за Андроник IV Палеолог кога јас сум ја почнал. Ти чепкам твое?! Dandarmkd (разговор) 01:37, 13 август 2015 (CEST) Воведот беше само привремено, подоцна целосно ќе ги завршев. Dandarmkd (разговор) 02:11, 13 август 2015 (CEST)[одговори]

Цитат во кутија[уреди извор]

Здраво Цветко, за да не се чудиш зашто сум ти ги вратил уредувањата кај овој шаблон, веднаш ќе ти објаснам. Работата е што ти целосно си го променил шаблонот, претходно не менувајќи ги сите врски што водат до него, односно мерките во него си ги променил на англиски, а сите параметри кои водеа до овој шаблон си беа на македонски, па поради си оставил стотици статии празни, односно да не се покажува никаков шаблон за цитатот. Те молам да внимаваш на ваквите шаблони и доколку сакаш да направиш промени, да си земеш обврска и да ги промениш самите статии кои го содржат овој шаблон, за да не дозволиме вакви случаи. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:51, 15 ноември 2015 (CET)[одговори]

Ефект на стаклена градина[уреди извор]

Здраво Цветко, пред некој ден две твои ученички ме посетија во МАНУ со цел да побараат нешто за ефект за стаклена градина. Ми оставија e-mail адреса, па бидејќи негде сум ја загубил, ти праќам на тебе да им пренесеш дека може да си пребаат материјали во ризницата и самата статија. Голем поздрав! - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 14:41, 23 ноември 2015 (CET)[одговори]

Јас барам помош!

Поставете го прашањето подолу. Можете да ги разгледате страниците за Помош или да поставете прашање на Википедија:Селска чешма.

Забелешка до помагачите: откако ќе ја понудите својата помош, ве молиме отстранете ја оваа предлошка или заменете го со {{tl|помош}}.

Професоре и на фб ви пишав дека неможам да најдеам едит опција за гравитација и немозам да преведувам.Ако може др тема да ми даете би било топ.

кристијан кузмановски

Шаблон:Киевски знаменитости[уреди извор]

Здраво Инокентиј, како си? Би те прашал зошто бришеш дел од статиите од шаблонот за киевски знаменитости? Поздрав--Тиверополник 16:07, 10 јануари 2016 (CET)

Го проверив шаблонот од украинската вики, и нашиот го направив според нивниот. Сите статии кои ги немаме на мк,вики постојат на ук. википедија. Поздрав--Тиверополник 22:13, 10 јануари 2016 (CET)

Help decide the future of Wikimania[уреди извор]

Wikimania logo with text.svg

The Wikimedia Foundation is currently running a consultation on the value and planning process of Wikimania, and is open until 18 January 2016. The goals are to (1) build a shared understanding of the value of Wikimania to help guide conference planning and evaluation, and (2) gather broad community input on what new form(s) Wikimania could take (starting in 2018).

After reviewing the consultation, we'd like to hear your feedback on on this survey.

In addition, feel free to share any personal experiences you have had at at a Wikimedia movement conference, including Wikimania. We plan to compile and share back outcomes from this consultation in February.

With thanks,

I JethroBT (WMF) (talk), from Community Resources 22:32, 13 јануари 2016 (CET)[одговори]

Towards a New Wikimania results[уреди извор]

Wikimania logo with text.svg

Last December, I invited you to share your views on the value of Wikimedia conferences and the planning process of Wikimania. We have completed analysis of these results and have prepared this report summarizing your feedback and important changes for Wikimania starting in 2018 as an experiment. Feedback and comments are welcome at the discussion page. Thank you so much for your participation. I JethroBT (WMF), Community Resources, 23:47, 8 февруари 2016 (CET)[одговори]

СИЕ Пролет 2016[уреди извор]

Здраво, веќе неколку недели трае меѓународниот натпревар „СИЕ Пролет 2016“, во кој земјите од Средна и Источна Европа пишуваат едни за други. Доколку сакаш да се вклучиш во овој интересен натпревар, впиши го твоето корисничко име во списокот и можеш да одбереш една од многуте статии во издвоените списоци по земја. Натпреварот трае до 31 мај, а за првите тројца ќе бидат обезбедени материјали/книги/енциклопедии. Доколку имате некои прашања, контактирајте го корисникот Ehrlich91. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:05, 25 април 2016 (CEST)[одговори]

Молња[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Молња, која Вие ја создадовте и проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична работа Цветко!--Kiril Simeonovski (разговор) 00:58, 25 јули 2016 (CEST)[одговори]

User:EGalvez (WMF)/Sandbox/MassMessageTest[уреди извор]

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey (revised heading)[уреди извор]

Гравитационен бран[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Гравитационен бран, која Вие ја создадовте и проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична статија Цветко!--Kiril Simeonovski (разговор) 20:58, 31 јануари 2017 (CET)[одговори]

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey[уреди извор]

(Sorry to write in English)

Уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“[уреди извор]

Во тек е спроведувањето на меѓународниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2017“, кој учествуваат мноштво земји од Средна и Источна Европа, за чии земји недостигаат бројни статии на Википедија на македонски јазик. Помогни и приклучи се во спроведувањето на овој уредувачки натпревар со пишување на дел од предложените статии од самите организатори, со што значително би се подобрил квалитетот на самата Википедија. За натпреварот се обезбедени награди. Прочитајте ја самата проектна страница, а за сите прашања стојам на располагање. Поздрав, Ehrlich91

Помогнете да се зголеми квалитетот на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, од 25 септември (утре) започнува нов уредувачки натпревар насочен кон зголемување на општиот квалитет на нашата Википедија преку подобрување и средување на сите можни статии кои се обележани со посебни шаблони за средување. Помогнете да го зголемиме квалитетот на нашата Википедија. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија подобрена во текот на натпреварот, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 15:52, 24 септември 2017 (CEST)[одговори]

Планков закон[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Планков закон, која Вие ја создадовте и проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична работа!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:27, 12 октомври 2017 (CEST)[одговори]

Уредувачки натпревар за вулкани[уреди извор]

Здраво, во текот на целиот декември се одржува уредувачки натпревар насочен кон пишување статии за вулкани од сите земји во светот, со што би се зголемил опфатот на нашата Википедија на оваа тема. За најдобрите тројца уредници, како и за најдобрата статија и за оној кој ќе напише најмногу статии за вулкани од различни земји, обезбедени се награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. --MediaWiki message delivery (разговор) 18:11, 4 декември 2017 (CET)[одговори]

1000 статии што секоја Википедија мора да ги има[уреди извор]

Здраво, во текот на од 5 февруари до 4 март ќе се уредувачки натпревар со цел создавање и подобрување на статии на тема „1000 статии што секоја Википедија мора да ги има“. Според овој критериум, македонската Википедија се наоѓа на 37. место и целта на натпреварот е да го подигнеме квалитетот на нашата Википедија, создавајќи и подобрувајќи статии кои се оценети како неопходни од целокупната заедница. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:54, 31 јануари 2018 (CET)[одговори]

Почеток на регионалниот натпревар СИЕ Пролет 2018[уреди извор]

Здраво, во текот од 21 март до 31 мај ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2018“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 22:14, 19 март 2018 (CET)[одговори]

Земете учество во натпреварот за средување на статии на нашата Википедија[уреди извор]

Здраво, еден месец со почеток од 1 септември ќе трае уредувачкиот натпревар „Временски периоди“, чија цел е да се средат илјадниците постоечки статии поврзани со години, векови, години во области и слично. За натпреварот се обезбедени и награди. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 21:00, 2 септември 2018 (CEST)[одговори]

Извините[уреди извор]

Извините, јас нема да го направам тоа повторно. Ве молам намалете ја мојата забрана.Корисник:Κάλλιστος

Наводи[уреди извор]

Цветко, видов дека си вршел промени во шаблонот за наводи. Види ја статијата за Хајлигенграбе како пример дека после твоите извршени промени, датумите не работат како што треба во многу статии. Што е проблемот? --Ehrlich91 (разговор) 09:27, 1 февруари 2019 (CET)[одговори]

Близуземски астероиди[уреди извор]

Cscr-featured.svg Статијата Близуземски астероиди, која Вие ја создадовте и проширивте, го доби статусот „избрана статија“. Ве повикувам да продолжите со уредувањето на квалитетни статии кои во иднина би можеле да се стекнат со овој статус.

Одлична работа Цветко!--Kiril Simeonovski (разговор) 23:14, 14 февруари 2019 (CET)[одговори]

Регионален натпревар СИЕ Пролет 2019[уреди извор]

Здраво, во периодот од 21 март до 20 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2019“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.

Бројач[уреди извор]

Фала што ми покажа. :D Dandarmkd (разговор) 20:54, 15 мај 2019 (CEST)[одговори]

Да ги средиме статиите за државите во светот[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Држави во светот“ и да ги подобриме статиите за државите во светот во периодот од 1 до 31 јули, со кој сакаме да ги подобриме статиите за државите во светот на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија. --MediaWiki message delivery (разговор) 16:44, 29 јуни 2019 (CEST)[одговори]

Javавад Рамазани, requesting speedy deletion[уреди извор]

Sorry for english. Delete this article Javавад Рамазани. This article created by a interwiki spamer. there is nothing notable included on the entry. This user also spamming other wiki by creating his article and trying to trick us (one can think, this person is notable becouse he has other wiki entry)

I added a deletion template there but the spamer removed it। Article already deleted from many wikis including enwiki আফতাবুজ্জামান (разговор) 00:21, 17 август 2019 (CEST)[одговори]

Нов уредувачки натпревар[уреди извор]

Здраво, те повикувам да се приклучиш на натпреварот „Автомобили“ и да создадеме повеќе статии за автомобилските модели во периодот од 20 септември до 19 октомври, со кој сакаме да создадеме нови содржини за оваа тема на нашата Википедија. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 22:35, 17 септември 2019 (CEST)[одговори]

Your Wikidata item[уреди извор]

I'm building w:template:WiR_table_row to help automate the Wikipedians_in_Residence table. Do you have an existing qid? See wikidata:Q25212744#P106 as an example. Evolution and evolvability (разговор) 11:25, 29 септември 2019 (CEST)[одговори]

Ракомет[уреди извор]

Здраво, како што во Македонија е особено популарен ракометот, а темата на Википедија е доста слабо покриено, дојдовме до идеја да организираме уредувачки натпревар на тема „Ракомет“, со цел да ги подобриме постоечките статии, но и да создадеме нови. Натпреварот ќе се одржува цел декември. Има обезбедено награди за учество во натпреварот. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земи учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.--MediaWiki message delivery (разговор) 12:23, 30 ноември 2019 (CET)[одговори]

Се бара извор[уреди извор]

Го ставив барањето за извор во неколку страници во текст во кој се наведува дека Виктор Григорович (1848!!) ги опишува села во делови на Македонија како бугарски под влијание на бугарската политика. Моето барање е според правилата на Википедија. Ако не мислите така, ве молам разговарајте. Бришење без објаснување личи на вандализам. Поздрави, --Simin (разговор) 09:15, 21 јануари 2020 (CET)[одговори]

Wikipedia Asian Month 2020[уреди извор]

Wikipedia Asian Month 2020

Dear organizers,

Many thanks for all your dedication and contribution of meta:Wikipedia Asian Month 2020. We are here welcome you update the judge member list, status and ambassador list for Wikipedia Asian Month 2020. Here will be two round of qualified participants' address collection scheduled: January 1st and January 10th 2021. To make sure all the qualified participants can receive their awards, we need your kind help.

If you need some assistance, please feel free to contact us via sending email to info@asianmonth.wiki. To reduce misunderstanding, please contact us in English.

Happy New Year and Best wishes,

Wikipedia Asian Month International Team, 2020.12

Wikipedia Asian Month 2020 Postcard[уреди извор]

WAM logo without text.svg

Dear Participants, Jury members and Organizers,

Congratulations!

It's Wikipedia Asian Month's honor to have you all participated in Wikipedia Asian Month 2020, the sixth Wikipedia Asian Month. Your achievements were fabulous, and all the articles you created make the world can know more about Asia in different languages! Here we, the Wikipedia Asian Month International team, would like to say thank you for your contribution also cheer for you that you are eligible for the postcard of Wikipedia Asian Month 2020. Please kindly fill the form, let the postcard can send to you asap! For tracking the progress of postcard delivery, please check this page.

Cheers!

Thank you and best regards,

Wikipedia Asian Month International Team, 2021.02

Земи учество во СИЕ Пролет 2021[уреди извор]

Здраво, во периодот од 1 до 30 април ќе се одржува регионалниот уредувачки натпревар „СИЕ Пролет 2021“, во кој учествуваат заедници од цела Средна и Источна Европа, со цел создавање и подобрување на статии од сите тие заедници по однапред предложени списоци. Се разбира, дозволено е и пишување статии надвор од предложените списоци на заедниците. Обезбедени се награди за најдобрите тројца, како и за други категории. Прочитајте ја проектната страница за натпреварот и земете учество. Вклучи се и заедно да ја подобриме македонската Википедија.MediaWiki message delivery (разговор) 21:03, 3 април 2021 (CEST)[одговори]

  1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.
  3. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  4. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.