Википедија:Селска чешма/Архива 24

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 24


Страница Ацо Шопов[уреди извор]

Добар ден, би сакала да знам кој ги проверува и прифаќа промените на страницата на Ацо Шопов (татко ми) на македонски. Пред неколку дена ставив негова фотографија и гледам дека сè уште не е прифатена. Моето прашање важи и за дргите јазици: на некои речиси веднаш се прифаќаат моите промени (на француски, на пример) а на некои со месеци стојат неприфатени (на германски). Однапред благодарам на помошта. Јасмина Шопова (разговор) 10:44, 2 ноември 2013 (CET)[одговори]

Типови на страници - речници[уреди извор]

Оваа страница Речник за описна статистика ја креирав за моите студенти бидејќи не најдов соодветна на македонски јазик.

Прашање: Дали вакви страници, т.е. речници, треба да има на нашата Википедија? Ако e „да“, дали има некоја регулатива како да изгледаат?

Благодарам. Lfahlberg (разговор) 08:45, 4 ноември 2013 (CET)[одговори]

Introducting Beta Features[уреди извор]

(Apologies for writing in English. Please translate if necessary)

We would like to let you know about Beta Features, a new program from the Wikimedia Foundation that lets you try out new features before they are released for everyone.

Think of it as a digital laboratory where community members can preview upcoming software and give feedback to help improve them. This special preference page lets designers and engineers experiment with new features on a broad scale, but in a way that's not disruptive.

Beta Features is now ready for testing on MediaWiki.org. It will also be released on Wikimedia Commons and MetaWiki this Thursday, 7 November. Based on test results, the plan is to release it on all wikis worldwide on 21 November, 2013.

Here are the first features you can test this week:

Would you like to try out Beta Features now? After you log in on MediaWiki.org, a small 'Beta' link will appear next to your 'Preferences'. Click on it to see features you can test, check the ones you want, then click 'Save'. Learn more on the Beta Features page.

After you've tested Beta Features, please let the developers know what you think on this discussion page -- or report any bugs here on Bugzilla. You're also welcome to join this IRC office hours chat on Friday, 8 November at 18:30 UTC.

Beta Features was developed by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia and VisualEditor teams. Along with other developers, they will be adding new features to this experimental program every few weeks. They are very grateful to all the community members who helped create this project — and look forward to many more productive collaborations in the future.

Enjoy, and don't forget to let developers know what you think! Keegan (WMF) (talk) 21:20, 5 ноември 2013 (CET)[одговори]

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 21:20, 5 ноември 2013 (CET)

СЕПУГС „Васил Антевски Дрен“ - Скопје[уреди извор]

Средното училиште СЕПУГС „Васил Антевски Дрен“ - Скопје има потреба од википедијанец кој ќе одржи едно или повеќе предавања за Википедија проследено со практична работа преку кои наставниците и учениците ќе се запознаат со Википедија и ќе можат да се вклучат во надополнување на содржините на Википедија. Дали има некој заинтересиран?--brest (разговор) 21:45, 5 ноември 2013 (CET)[одговори]

Сега ја видов објавата, јас сум заинтересиран, но би сакал да добијам повеќе информации. --Ehrlich91 (разговор) 15:02, 7 ноември 2013 (CET)[одговори]
Како што напишав погоре, училиштето има потреба од некој кој ќе одржи едно или повеќе предавања за Википедија проследено/и со практична работа/обука преку кои наставниците и учениците ќе се запознаат со Википедија и ќе може да се вклучат на Википедија во надополнување на содржините. Обуката ќе се одржи во училиштето, додека времето на обуката дополнително ќе се договори. Доколку има повеќе википедијанци заинтересирани за овие активности тогаш може заеднички да се осмислат предавањата и обуките со цел истите да бидат посеопфатни, посодржајни, поефикасни и поефективни. Се очекува да се воспостави долгорочна соработка со училиштето бидејќи истото планира да формира училишна вики секција. Работата на вики секцијата би се одвивала на сличен начин како на пример онаа на СОУ „Ѓорче Петров“ од Прилеп, но не мора да биде идентична. --brest (разговор) 06:33, 8 ноември 2013 (CET)[одговори]
Заинтересирани се неколку активни членови од вики-секцијата при СОУ „Ѓорче Петров“ од Прилеп. Нашите професори кординатори добија мејл, чекаме време. Поздравб Член ППЃП 21:39, 16 ноември 2013 (CET)Благојче

Помош со насловот[уреди извор]

По грешка ставив наместо Android, Корисник:Stepano на местото на насловот.. може ли некој да ми каже како да го сменам тоа ? Stepano (разговор) 02:33, 7 ноември 2013 (CET)[одговори]

Натпревар за најдобра фотографија[уреди извор]

Известување до сите: Доколку сакате да се вклучите во натпреварот за најдобра фотографија на културно наследство во Македонија, прочитајте ги и следете ги информациите на овој линк: http://wlch.mk Поздрав -- Виолетова (разговор) 18:37, 9 ноември 2013 (CET)[одговори]

Call for comments on draft trademark policy[уреди извор]

НУБСК, Wikipedian in Residence[уреди извор]

Доколку некој е заинтересиран за „Wikipedian in Residence“ во НУБСК, слободно нека ме контактира. Доволни услови се, да служи како врска помеѓу НУБСК и вики заедницата со цел промоција на соработката, да ги промовира вредностите на Викимедија кај вработените во НУБСК преку организирање и одржување на работилници и настани, да работи заедно со вработените на дигитализација, компајлирање и подготовка на материјалите кои ќе се споделуваат на Википедија, да помага во подобрување на содржините преку организирање на вики заедницата, да организирани настани преку кои ќе привлече што е можно повеќе википедијанци да работат заедно со вработените во НУБСК на создавање и подобрување на содржините на Википедија. Формално неговата работа ќе биде координирана од страна на НУБСК, кој ќе му овозможи да работи заедно со вработените на различни проекти. Повеќе информации https://outreach.wikimedia.org/wiki/Wikipedian_in_Residence

Кому му служат вакви пораки? Нитуе потпишана ниту е позната кога е пратена. Wikimk (разговор) 12:21, 22 декември 2013 (CET)[одговори]

Називи на ознаки[уреди извор]

Дали знакот ^ (shift+6) се вика карета на македонски? Така пиши долу во инфокутијата на (на пример) Запирка. Меѓутоа линкот карета е пренасочен кон друго. Фала за помошта! Lfahlberg (разговор) 16:52, 30 ноември 2013 (CET)[одговори]

Добро забележано. Веројатно се вика карета (искрено не знам), но статијата карета која пренасочува кон кочија е настаната по грешка, односно едно од илјадниците беспотребни пренасочувања создавани со бот, па така овој поим (карета, што значело кочија на руски) настанало на тој начин. Ја избришав статијата за карета, така што е слободна за создавање на соодветниот поим. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 17:16, 30 ноември 2013 (CET)[одговори]
Благодарам на одговорот (и за објаснувањето како настана пренасочувањето - и тоа ми интересираше :)). Lfahlberg (разговор) 18:15, 30 ноември 2013 (CET)[одговори]

Средување статии[уреди извор]

Здраво. Сакам да ве известам дека имаме 361 ќорсокак-статии, кои ако се средат ќе се сметаат за статии, а сега не се сметаат како такви. Исто така, имаме 2.450 осамени статии, и 676 некатегоризирани статии. Меѓу овие, има доста кратки, многу кратки статии, од неискусни корисници кои треба да се избришат, но има и солидни статии. Првите ако се средат го зголемуваат бројот на статии на Википедија, а вторите две квалитетот. Ако има некој времен нека почне со средување, веќе е започнато малку по малку средување на овие три специјални страници. Поздрав--Никола Стоіаноски 13:41, 1 декември 2013 (CET)[одговори]

А да не ги заборавиме и илјадниците непроверени страници, кои јас во последно време ги средувам, односно ги прифаќам оние кои не биле прифатени, а воедно и бришам одредени страници кои не биле навремено избришани. Јас се обидувам да средувам статии кои се напишани, но се целосно невикифицирани, кои по нивно уредување, можат да станат прилично солидно статии. --Ehrlich91 (разговор) 14:28, 1 декември 2013 (CET)[одговори]
Каде се наоѓа список на категории? :) Lfahlberg (разговор) 18:11, 1 декември 2013 (CET)[одговори]
Во горниот дел од „Скорешни промени“ имате повеќе врски до таквите статии. Постојат за викифицирање, преведување, итн. И јас едно време ги поправав тие, ама еве, почнав со факултет и имам помалку слободно време. Инаку треба да почнеме да ги средуваме и нив, бидејќи сум забележал дека новите корисници немаат навика да ги одржуваат статиите кои ги создале.--Вик Ретлхед (разговор) 18:23, 1 декември 2013 (CET)[одговори]
А како се одредуваат тие „ќорсокак-статиите“? Преку некој шаблон или? --M4r51n (разговор) 23:56, 7 декември 2013 (CET)[одговори]
Ќорсокак страници се страници кои не се поврзани со ниту една статија (немаат викиврски) и не се сметаат за статии, иако постојат. Во право сте за непроверените, и јас доста со тоа се бавам. Полека полека можеме да средиме, само треба време и труд.--Никола Стоіаноски 10:04, 10 декември 2013 (CET)[одговори]

Должина на страници и никулци[уреди извор]

Неколку прашања во врска со должините на статиите ...

1. Мене веќе ми изгледа многу долга страницата триаголник и има уште што да се пиши, па си мислев дали да ја поделам во подстраници (на пример да има посебни страници за впишана кружница (триаголник), опишана кружница (триаголник), итн.

Значи, прашање бр.1 е: Што е мислењето околу должините на стратиите и дали мислиме е подобро повеќе и пократки стратии или подолги стратии?

2. Има нилулци по математика, па полека, полека гледам да ги средам. Меѓутоа, некои од темите се сами од себе кратки. На пример остар агол. Нема многу што да се каже таму.

Значи, прашање бр.2 е: Доколку се дава дефиниција и барем 1-2 наводи и 1-2 надворешни линкови, и неколку поврзани теми и соодветни категории, дали е тоа доволно за да не биде никулец?

Поздрав, Lfahlberg (разговор) 22:26, 5 декември 2013 (CET)[одговори]

Здраво,

1. Не е проблем ако е долга, над 150 б. тогаш е проблем. Ќе кочи. Оваа не е. Сепак, мој предлог е нека има и посебни статии за кружници, извади ги од постоечката за триаголнк. 2. Ако темата е сеопфатна само во мала статија (и само ако нема дополнителни информации) нема проблем ако се извади шаблонот за никулец. Ако статијата не ги опфаќа сите можни информации за темата, а е помала од 3 параграфа, може да се стави шаблонот. --Никола Стоіаноски 10:07, 10 декември 2013 (CET)[одговори]

Украинска амбасада[уреди извор]

Здраво. Корисник од украинската википедија по име Богдан (некои го знаат овде) ме замоли да прашам дали некој од Скопје може да ја фотографира украинската амбасада? Доколку некој го направи тоа нека ме извести на мојата страница за разговор. Благодарам. --M4r51n (разговор) 18:18, 7 декември 2013 (CET)[одговори]

Викицитат[уреди извор]

Се обидувам да создадам страница со цитати за Ацо Шопов на Викицитат, но без успех. На страницат ана википедија цитатите и логото Викицитат фигурираатм но кога ќе кликнам на логото Викицитат, тоа не води кон ништо. Може ли некој да ми укаже каде грешам? Однапред благодарам, --Јасмина Шопова (разговор) 01:12, 10 декември 2013 (CET)[одговори]

Здраво. Нема Викицитат на македонски јазик. Можеш да ја користиш англиската верзија, но ќе треба да се преведат на англиски.Наместо тоа, одберете најпознати цитати на Шопов и вметнете ги во статијата во рамките на шаблонов: {{Цитатник|ТЕКСТОТ ОВДЕ}}. Поз--Никола Стоіаноски 10:10, 10 декември 2013 (CET)[одговори]

„Вики го сака културното наследство 2013“[уреди извор]

Свечената церемонија за доделување на наградите од проектот „Вики го сака културното наследство 2013“ во Македонија, ќе се одржи на 25 декември 2013 година (среда), од 20:00 часот, во Галерија Осум, Безистен. Топло ве покануваме да присуствувате. ----Виолетова (разговор) 12:38, 24 декември 2013 (CET)[одговори]

Среќна нова година![уреди извор]

Среќна нова година!

Нека нѝ е среќна новата 2014 со многу здравје, среќа, успех и љубов во неа. :)--Kiril Simeonovski (разговор) 15:21, 1 јануари 2014 (CET)[одговори]

И со многу статии и успеси на Википедија. Нека е Среќна и бериќетна Gnome3-devilish.svg --Р ашоAero-stub img.svg 15:42, 1 јануари 2014 (CET)[одговори]
Нека ни е многу среќна оваа година, со успеси и со многу повеќе успеси и статии на Википедија на македонски јазик :) --Ehrlich91 (разговор) 16:09, 1 јануари 2014 (CET)[одговори]
Takođe svima srećna Nova godina. --Kolega2357 (разговор) 22:55, 1 јануари 2014 (CET)[одговори]

Гласање недоверба за работата на Викимедија Македонија[уреди извор]

Request for comment on Commons: Should Wikimedia support MP4 video?[уреди извор]

I apologize for this message being only in English. Please translate it if needed to help your community.

The Wikimedia Foundation's multimedia team seeks community guidance on a proposal to support the MP4 video format. This digital video standard is used widely around the world to record, edit and watch videos on mobile phones, desktop computers and home video devices. It is also known as H.264/MPEG-4 or AVC.

Supporting the MP4 format would make it much easier for our users to view and contribute video on Wikipedia and Wikimedia projects -- and video files could be offered in dual formats on our sites, so we could continue to support current open formats (WebM and Ogg Theora).

However, MP4 is a patent-encumbered format, and using a proprietary format would be a departure from our current practice of only supporting open formats on our sites -- even though the licenses appear to have acceptable legal terms, with only a small fee required.

We would appreciate your guidance on whether or not to support MP4. Our Request for Comments presents views both in favor and against MP4 support, based on opinions we’ve heard in our discussions with community and team members.

Please join this RfC -- and share your advice.

All users are welcome to participate, whether you are active on Commons, Wikipedia, other Wikimedia project -- or any site that uses content from our free media repository.

You are also welcome to join tomorrow's Office hours chat on IRC, this Thursday, January 16, at 19:00 UTC, if you would like to discuss this project with our team and other community members.

We look forward to a constructive discussion with you, so we can make a more informed decision together on this important topic. Keegan (WMF) (talk) 07:46, 16 јануари 2014 (CET)[одговори]

Feedback request: VisualEditor special character inserter[уреди извор]

The developers are working towards offering mw:VisualEditor to all users at about 50 Wikipedias that have complex language requirements, including your Wikipedia. Many editors at these Wikipedias depend on being able to insert special characters to be able to write articles.

A special character inserter tool is available in VisualEditor now. They would like to know what you think about this tool. To try the Специјален знак tool, please:

Screenshot of TranslateWiki interface
The "insert" pulldown on the task bar of VisualEditor will lead you to the 'Специјален знак' tool.
Screenshot of Special Characters tool
This is the Специјален знак inserter. Your feedback on this tool is particularly important.

To let the developers know what you think, please leave them a message with your comments and the language(s) that you tested at the feedback thread on Mediawiki.org. It is really important that the developers hear from as many editors as possible. Thank you, PEarley (WMF) (разговор) 17:26, 24 јануари 2014 (CET)[одговори]

Прашање[уреди извор]

Зошто нема статии за важни теми? 77.247.206.1 (разговор) 21:13, 24 јануари 2014 (CET)[одговори]

Предлошка: commons[уреди извор]

Здраво! На англсиката википедија има шаблон {{commons}} што додава мал правоаголник десно со: "Wikimedia Commons has media related to ...". Го погледнав https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Commons , но личи како шаблон во шаблон и се изгубив :) Ако има некој експерт за ова, убаво би било (но не е проблем ако никој нема време). Lfahlberg (разговор) 16:27, 29 јануари 2014 (CET)[одговори]

Постои таков шаблон и кај нас и можеш да го употребуваш {{Ризница}}. --Ehrlich91 (разговор) 17:32, 29 јануари 2014 (CET)[одговори]
Фала за одговорот! Заборавив да кажам дека го пробав и тоа. „Проблемот“ е дека шаблонот (а) има мал прашалник во него и (б) пораката не е баш истата. (Види долу (на пример): Пресек со y-оската)Lfahlberg (разговор) 18:06, 29 јануари 2014 (CET)[одговори]
Конкретно за оваа статија не постои соодветна категорија на Ризницата па така е невозможно да се поврзе, додека за останати статии, шаблонот кај нас функционира на тој начин што пишуваш „{{|}}“, со тоа што на левата страна од цртата се впишува Ризница-врска или Ризница-ред, додека на десната страна се впишува името на категоријата на Ризницата. --Ehrlich91 (разговор) 18:41, 29 јануари 2014 (CET)[одговори]
Благодарам за објаснувањето! Lfahlberg (разговор) 05:26, 30 јануари 2014 (CET)[одговори]

VisualEditor Office Hours[уреди извор]

Hello editors, I just wanted to let you know, so you could mark your calendars if interested, that there are two IRC office hours scheduled to discuss VisualEditor in February. The first will be held on Saturday February 15 at 1700 UTC and the second will be held on Sunday February 16 at 00:00 UTC. (See here for time conversion links.) Logs will be posted on meta after each office hour completes. You'll find them, along with logs for older office hours on the topic, here.

Please see Meta for more information on how to join in. Altetantely, you can leave a question here, and I will post it in the session for you. PEarley (WMF) (разговор) 18:28, 13 февруари 2014 (CET)[одговори]

Англиски имиња на продукциски куќи[уреди извор]

Здраво, забележав дека повеќето статии поврзани со музика содржат предлошки кои во нив имаат продукциски куќи кои се напишани на англиски јазик. Ддали истите треба да се преведат или да останат со нивните оригинални англиски имиња? (пр. Parlophone или Парлофоун, EMI - ЕМИ итн.). Поздрав --Vasil1234 (разговор) 05:52, 15 февруари 2014 (CET)[одговори]

Здраво! Еднаш одамна имавме дискусија во врска со ова: Википедија:Селска чешма (Википолитика)/Архива 1#Конвенции за именување. Конкретно за овие компании, чинам дека најдобро е да останат во оригинал, со додаток на тоа како се читаат. Ако како правило ги менуваме сите вакви имиња, ќе наидеме и на тешкотии, на пример, што ќе правиме со Häagen-Dazs? --Brainmachine (разговор) 10:46, 15 февруари 2014 (CET)[одговори]

Universal Language Selector will be enabled by default again on this wiki by 21 February 2014[уреди извор]

On January 21 2014 the MediaWiki extension Universal Language Selector (ULS) was disabled on this wiki. A new preference was added for logged-in users to turn on ULS. This was done to prevent slow loading of pages due to ULS webfonts, a behaviour that had been observed by the Wikimedia Technical Operations team on some wikis.

We are now ready to enable ULS again. The temporary preference to enable ULS will be removed. A new checkbox has been added to the Language Panel to enable/disable font delivery. This will be unchecked by default for this wiki, but can be selected at any time by the users to enable webfonts. This is an interim solution while we improve the feature of webfonts delivery.

You can read the announcement and the development plan for more information. Apologies for writing this message only in English. Thank you. Runa

Amendment to the Terms of Use[уреди извор]

Call for project ideas: funding is available for community experiments[уреди извор]

IEG key blue.png

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

Do you have an idea for a project that could improve your community? Individual Engagement Grants from the Wikimedia Foundation help support individuals and small teams to organize experiments for 6 months. You can get funding to try out your idea for online community organizing, outreach, tool-building, or research to help make Википедија better. In March, we’re looking for new project proposals.

Examples of past Individual Engagement Grant projects:

Proposals are due by 31 March 2014. There are a number of ways to get involved!

Hope to have your participation,

--Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation 20:44, 28 февруари 2014 (CET)[одговори]

Request for translation[уреди извор]

Dear colleagues, please translate the article en:Ryhor Baradulin. Thank you in advance. --Rymchonak (разговор) 12:39, 3 март 2014 (CET)[одговори]

It should perhaps be noted that Rymchonak has been request-spammning quite a few editions of Wikipedia recently. - Tournesol (разговор) 10:07, 4 март 2014 (CET)[одговори]

Прашање[уреди извор]

Дали може некој да ми даде линк каде можам да ја видам структурата како се структурирана Македонската википедија? Пример, ако е тема Биографија што спаѓа под таа тема, дали спаѓа нечија Автобиографија, дали се поделени на биографии на филозофи, на актери, на политичари, наши, странци, итн, итн.. Монтехристо (разговор) 19:01, 11 март 2014 (CET)Монтехристо--Монтехристо (разговор) 19:01, 11 март 2014 (CET)[одговори]

  • Значи тоа се вика категоризација, па така постојат различни категории. Не знам што поточно те интересира, но во полето за пребарување, впиши „Категорија:“ и ќе ти се појават резултатите. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 19:13, 11 март 2014 (CET)[одговори]
  • Малку задоцнет одговор, ама дрвото почнува од Категорија:Содржина. --Brainmachine (разговор) 19:12, 1 април 2014 (CEST)[одговори]

Proposed optional changes to Terms of Use amendment[уреди извор]

Hello all, in response to some community comments in the discussion on the amendment to the Terms of Use on undisclosed paid editing, we have prepared two optional changes. Please read about these optional changes on Meta wiki and share your comments. If you can (and this is a non english project), please translate this announcement. Thanks! Slaporte (WMF) 22:55, 13 март 2014 (CET)[одговори]

Catalan Culture Challenge[уреди извор]

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

The Catalan-speaking world... Want to find out more? From March 16 to April 15 we will organise the Catalan Culture Challenge, a Wikipedia editing contest in which victory will go to those who start and improve the greatest number of articles about 50 key figures of Catalan culture. You can take part by creating or expanding articles on these people in your native language (or any other one you speak). It would be lovely to have you on board. :-)

We look forward to seeing you!

Amical Wikimedia--Kippelboy (разговор) 06:47, 16 март 2014 (CET)[одговори]

Changes to the default site typography coming soon[уреди извор]

This week, the typography on Wikimedia sites will be updated for all readers and editors who use the default "Vector" skin. This change will involve new serif fonts for some headings, small tweaks to body content fonts, text size, text color, and spacing between elements. The schedule is:

  • April 1st: non-Wikipedia projects will see this change live
  • April 3rd: Wikipedias will see this change live

This change is very similar to the "Typography Update" Beta Feature that has been available on Wikimedia projects since November 2013. After several rounds of testing and with feedback from the community, this Beta Feature will be disabled and successful aspects enabled in the default site appearance. Users who are logged in may still choose to use another skin, or alter their personal CSS, if they prefer a different appearance. Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users.

For more information:

-- Steven Walling (Product Manager) on behalf of the Wikimedia Foundation's User Experience Design team