Рашо Ливада (Лазаровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Рашо Ливада (Лазоровци))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рашо Ливада
археолошко наоѓалиште
Рашо Ливада is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рашо Ливада
Рашо Ливада
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556Координати: 41°32′4″N 20°59′44″E / 41.53444° СГШ; 20.99556° ИГД / 41.53444; 20.99556
Основни податоци
Име Рашо Ливада
Место Лазаровци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рашо Ливада е археолошки локалитет во Кичевското село Лазаровци. Локалитетот претставува депо на монети од средниот век. Се наоѓа во приватна нива, каде во 1936 година е најдено депо на средновековни српски монети кои денес се чуваат кај приватен колекционер од селото Лазаровци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069