Тополовени

Координати: 44°48′25″N 25°5′2″E / 44.80694° СГШ; 25.08389° ИГД / 44.80694; 25.08389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тополовени
Topoloveni
град
Тополовени
Грб на Тополовени
Земја Романија
ОкругАрџеш
Видград
Управа
 • ГрадоначалникГеоргица Ботарка (ПСД)
Површина
 • Вкупна33,84 км2 (1,307 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно10.037
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
КлимаCfb
Мреж. местоtopoloveni.ro

Тополовени (романски: Topoloveni) — град во округот Арџеш, Романија, на реката Крчинов. The town administers four villages: Боцркан, Кринтешт, Горанешт и Циганешт. Сместен е во историската област Мунтенија.

Најстарото сведоштво за Тополовени е од 19 јуни 1421 г. за време на владеењето на Раду II Празнаглава. Името му потекнува од словенскиот збор „топола“.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1810 91—    
1956 3.904+4190.1%
1977 6.196+58.7%
1992 9.458+52.6%
2002 10.329+9.2%
2011 10.037−2.8%
Извор: Пописни податоци

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Iordan, Iorgu (1963). Toponimia romînească. Bucharest: Editura Academiei Republicii Populare Romîne. стр. 95. OCLC 460710897.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]