Албота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албота
Општина
Албота се наоѓа во Романија
Албота
Координати: 44°46′53″ СГШ 24°50′53″ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1] 3.895
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Албота (романски: Albota) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.895 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]