Стоенешт

Координати: 45°15′N 25°10′E / 45.250° СГШ; 25.167° ИГД / 45.250; 25.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стоенешт
општина
Стоенешт is located in Романија
Стоенешт
Стоенешт
Координати: 45°15′N 25°10′E / 45.250° СГШ; 25.167° ИГД / 45.250; 25.167
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]4.588
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Стоенешт (романски: Stoeneşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.588 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°15′N 25°10′E / 45.250° СГШ; 25.167° ИГД / 45.250; 25.167