Будаса

Координати: 45°01′N 24°51′E / 45.017° СГШ; 24.850° ИГД / 45.017; 24.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Будаса
општина
Будаса is located in Романија
Будаса
Будаса
Координати: 45°1′N 24°51′E / 45.017° СГШ; 24.850° ИГД / 45.017; 24.850
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.838
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Будаса (романски: Budeasa) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.838 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°01′N 24°51′E / 45.017° СГШ; 24.850° ИГД / 45.017; 24.850