Прејди на содржината

Леордени

Координати: 44°47′N 25°7′E / 44.783° СГШ; 25.117° ИГД / 44.783; 25.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Леордени
општина
Леордени is located in Романија
Леордени
Леордени
Координати: 44°47′N 25°7′E / 44.783° СГШ; 25.117° ИГД / 44.783; 25.117
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]6.089
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Леордени (романски: Leordeni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 6.089 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°47′N 25°7′E / 44.783° СГШ; 25.117° ИГД / 44.783; 25.117