Меришани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меришани
општина
Железничка станица во Меришани
Железничка станица во Меришани
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]4.428
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Меришани (романски: Merişani) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.428 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]