Лерешт

Координати: 45°20′N 25°04′E / 45.333° СГШ; 25.067° ИГД / 45.333; 25.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лерешт
општина
Лерешт is located in Романија
Лерешт
Лерешт
Координати: 45°20′N 25°4′E / 45.333° СГШ; 25.067° ИГД / 45.333; 25.067
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]5.024
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лерешт (романски: Lereşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 5.024 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°20′N 25°04′E / 45.333° СГШ; 25.067° ИГД / 45.333; 25.067