Шуичи

Координати: 45°15′N 24°32′E / 45.250° СГШ; 24.533° ИГД / 45.250; 24.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шуичи
општина
Шуичи is located in Романија
Шуичи
Шуичи
Координати: 45°15′N 24°32′E / 45.250° СГШ; 24.533° ИГД / 45.250; 24.533
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]2.914
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Шуичи (романски: Stoeneşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.914 жители. Се наоѓа на 22 км од градот Куртеа де Арџеш.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°15′N 24°32′E / 45.250° СГШ; 24.533° ИГД / 45.250; 24.533