Појенариј де Мускел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Појенариј де Мускел
Општина
Појенариј де Мускел is located in Романија
Појенариј де Мускел
Појенариј де Мускел
Координати: 45°10′N 25°5′E / 45.167° N; 25.083° E / 45.167; 25.083
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.641
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Појенариј де Мускел (романски: Poienarii de Muscel) е општинаво округот Арџеш во јужна Романија, во која живее 3.641 жител. Комуната се состои од пет села.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 45°10′N 25°5′E / 45.167° N; 25.083° E / 45.167; 25.083