Попешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Попешт
Општина
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно4.165
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Попешт (романски: Popeşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.165 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]