Прејди на содржината

Беревоешт

Координати: 45°13′45″N 24°56′09″E / 45.22915° СГШ; 24.93570° ИГД / 45.22915; 24.93570
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беревоешт
општина
Беревоешт is located in Романија
Беревоешт
Беревоешт
Координати: 45°14′N 24°56′E / 45.233° СГШ; 24.933° ИГД / 45.233; 24.933
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.429
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Беревоешт (романски: Berevoeşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.429 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°13′45″N 24°56′09″E / 45.22915° СГШ; 24.93570° ИГД / 45.22915; 24.93570