Домнешт

Координати: 45°12′N 24°50′E / 45.200° СГШ; 24.833° ИГД / 45.200; 24.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Домнешт
општина
Домнешт is located in Романија
Домнешт
Домнешт
Координати: 45°12′N 24°50′E / 45.200° СГШ; 24.833° ИГД / 45.200; 24.833
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.206
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Домнешт (романски: Domneşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.206 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°12′N 24°50′E / 45.200° СГШ; 24.833° ИГД / 45.200; 24.833