К’линешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
К’линешт
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно 10.527
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

К’линешт (романски: Călineşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 10.527 жители. Во местото е роден романскиот фудбалер Адријан Муту.

Наводи[уреди | уреди извор]