Боцешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боцешт
општина
Дрвена црква во Боцешт
Дрвена црква во Боцешт
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.345
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Боцешт (романски: Boţeşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 1.345 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]