Албештиј де Арџеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албештиј де Арџеш
општина
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно5.896
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Камениот крст од 1694 година во Албештиј де Арџеш

Албештиј де Арџеш (романски: Albeştii de Argeş) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 5.896 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]