Прејди на содржината

Кошешт

Координати: 45°4′N 24°52′E / 45.067° СГШ; 24.867° ИГД / 45.067; 24.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кошешт
општина
Кошешт is located in Романија
Кошешт
Кошешт
Координати: 45°4′N 24°52′E / 45.067° СГШ; 24.867° ИГД / 45.067; 24.867
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]5.484
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кошешт (романски: Coşeşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 5.484 жители. Се состои од шест села.


45°4′N 24°52′E / 45.067° СГШ; 24.867° ИГД / 45.067; 24.867