Драгославеле

Координати: 45°21′N 25°10′E / 45.350° СГШ; 25.167° ИГД / 45.350; 25.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгославеле
општина
Мавзолеј во Драгославеле
Мавзолеј во Драгославеле
Драгославеле is located in Романија
Драгославеле
Драгославеле
Координати: 45°21′N 25°10′E / 45.350° СГШ; 25.167° ИГД / 45.350; 25.167
Држава Романија
АрџешАрџеш
Население (2002)[1]2.549
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Драгославеле (романски: Dragoslavele) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.549 жители. Општината се наоѓа во Влашка, на самата граница со Трансилванија. Местото е значајно и поради големиот број на пансиони, кои се наоѓаат во него, со што претставува важна попатна станица во регионот.

Географија[уреди | уреди извор]

Драгославеле се наоѓа на падините на Јужните Карпати, на брегот на реката Дембовица.

Историја[уреди | уреди извор]

Уште од средниот век, па сè до 1914, местото било значајна точка на границата меѓу Влашка и Хабсбуршката монархија (по 1867, Австроунгарија). За време на Првата светска војна, поточно во октомври 1916, околината на Драгославеле била поле на крвави борби меѓу романската и германската војска.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°21′N 25°10′E / 45.350° СГШ; 25.167° ИГД / 45.350; 25.167