Корби

Координати: 44°59′N 24°29′E / 44.983° СГШ; 24.483° ИГД / 44.983; 24.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корби
општина
Корби is located in Романија
Корби
Корби
Координати: 44°59′N 24°29′E / 44.983° СГШ; 24.483° ИГД / 44.983; 24.483
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]4.395
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Корби (романски: Corbi) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.395 жители. Се состои од шест села.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°59′N 24°29′E / 44.983° СГШ; 24.483° ИГД / 44.983; 24.483