Прибојени

Координати: 44°53′N 25°05′E / 44.883° СГШ; 25.083° ИГД / 44.883; 25.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прибојени
општина
Прибојени is located in Романија
Прибојени
Прибојени
Координати: 44°53′N 25°5′E / 44.883° СГШ; 25.083° ИГД / 44.883; 25.083
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.621
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Прибојени (романски: Priboieni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живее 3.621 жител. Се состои од осум села.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°53′N 25°05′E / 44.883° СГШ; 25.083° ИГД / 44.883; 25.083