Стелпени

Координати: 45°03′N 24°58′E / 45.050° СГШ; 24.967° ИГД / 45.050; 24.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стелпени
општина
Стелпени is located in Романија
Стелпени
Стелпени
Координати: 45°3′N 24°58′E / 45.050° СГШ; 24.967° ИГД / 45.050; 24.967
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]5.147
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Стелпени (романски: Stâlpeni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 5.147 жители. Се состои од седум села.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°03′N 24°58′E / 45.050° СГШ; 24.967° ИГД / 45.050; 24.967