Унгени

Координати: 44°30′N 24°58′E / 44.500° СГШ; 24.967° ИГД / 44.500; 24.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгени
општина
Поглед на Унгени
Унгени is located in Романија
Унгени
Унгени
Координати: 44°30′N 24°58′E / 44.500° СГШ; 24.967° ИГД / 44.500; 24.967
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.698
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)ИЛВ (UTC+3)
Поштенски број117780

Унгени (романски: Ungheni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.698 жители. Се состои од шест села. Најблиска река е реката Телеорман.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°30′N 24°58′E / 44.500° СГШ; 24.967° ИГД / 44.500; 24.967