Прејди на содржината

Корбени

Координати: 45°18′39″N 24°39′03″E / 45.31083° СГШ; 24.65083° ИГД / 45.31083; 24.65083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корбени
општина
Корбени is located in Романија
Корбени
Корбени
Координати: 45°18′39″N 24°39′3″E / 45.31083° СГШ; 24.65083° ИГД / 45.31083; 24.65083
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]5.656
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Корбени (романски: Corbeni) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 5.656 жители. Се состои од осум села.

Наводи[уреди | уреди извор]


45°18′39″N 24°39′03″E / 45.31083° СГШ; 24.65083° ИГД / 45.31083; 24.65083