Буѓеа де Жос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Буѓеа де Жос
општина
Манастирот во Буѓеа де Жос
Манастирот во Буѓеа де Жос
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.989
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Буѓеа де Жос (романски: Bughea de Jos) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 2.989 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]