Албештиј де Мусчел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албештиј де Мусчел
општина
Поглед на Албештиј де Мусчел
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно4.553
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Албештиј де Мусчел (романски: Albeştii de Muscel) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.553 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]