Речеа

Координати: 44°26′N 24°28′E / 44.433° СГШ; 24.467° ИГД / 44.433; 24.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Речеа
општина
Речеа is located in Романија
Речеа
Речеа
Координати: 44°26′N 24°28′E / 44.433° СГШ; 24.467° ИГД / 44.433; 24.467
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]3.272
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Речеа (романски: Recea) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 3.272 жители. Општината e сместена по течението на реката Телеорман, а главна стопанска дејност е земјоделството.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°26′N 24°28′E / 44.433° СГШ; 24.467° ИГД / 44.433; 24.467