Прејди на содржината

Бузоешт

Координати: 44°35′N 24°55′E / 44.583° СГШ; 24.917° ИГД / 44.583; 24.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бузоешт
општина
Бузоешт is located in Романија
Бузоешт
Бузоешт
Координати: 44°35′N 24°55′E / 44.583° СГШ; 24.917° ИГД / 44.583; 24.917
Држава Романија
ОкругАрџеш
Население (2002)[1]6.306
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бузоешт (романски: Buzoeşti) — општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 6.306 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]


44°35′N 24°55′E / 44.583° СГШ; 24.917° ИГД / 44.583; 24.917